Yetişkinlerin beğenilme arzusu ile sanal ortam yalnızlık ve yetersizlik duygusu ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between desire for being liked, virtual environmental loneliness and inferiority feelings of adults
- Tez No: 718353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerin beğenilme arzusu ile sanal ortam yalnızlık ve yetersizlik duygusu arasında ilişki olup olmadığını öğrenmektir. Araştırmanın çalışma grubunu, kolayda örnekleme tekniği ile belirlenmiş 2020-2021 yılında İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 464 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yetersizlik Duygusu Ölçeği”,“Sanal Ortam Yalnızlığı Ölçeği (SOYÖ)”,“Beğenilme Arzusu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Yetişkinlerin beğenilme arzusu ile sanal ortam yalnızlık ve yetersizlik duygusu arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi, cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenleri ile anlamlı bir farklılık olup olmadığını test etmek için“Bağımsız Grup T Testi Tekniği”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi Tekniği (ANOVA)”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yetişkinlerin beğenilme arzusu ile sanal ortam yalnızlık düzeyleri arasında zayıf düzeyde pozitif yönde, beğenilme arzusu ile yetersizlik duygusu düzeyleri arasında ortalama düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Beğenilme arzusunun yaş durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Sanal ortam yalnızlığının cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Yetersizlik duygusunun cinsiyet, medeni durum, yaş durumuna göre farklılaştığı, eğitim durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Yetişkinlerin beğenilme arzusunun sanal ortam yalnızlık ve yetersizlik duygusunu düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları alanyazındaki diğer bulgular ile karşılaştırılarak tartışılmış araştırmacı ve eğitimcilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there is a relationship between the desire for being liked, inferiority feelings and virtual environmental loneliness in adults. The study group consists of 464 adults selected with convenience sampling technique and aged 18 and older living in Istanbul in the years of 2020-2021.“Desire For Being Liked Scale”,“Virtual Environment Loneliness Scale (VELS)”“Development of Inferiority Feeling Scale”and“Personal Information Form”have been used as data collection tool. In order to determine the relationship between desire for being liked, inferiority feelings and virtual environmental loneliness in adults, correlation analysis was conducted using the“Independent Group T Test Technique”to test whether there is a significant difference with the variables of gender, age, civil status and education level“ and ”One Way Analysis of Variance Technique (ANOVA)". As a result of the research, it was found that there is a low level positive relationship between the desire for being liked levels and virtual environmental loneliness, an average level positive relationship between the desire for being liked levels and the levels of inferiority feelings. It was found that desire for being liked significantly differentiated according to age, and did not differ significantly according to gender, civil status and education level. Virtual environmental loneliness differs significantly according to age, gender, civil status and education level. Inferiority feelings differ significantly according to age, gender, civil status and did not differ significantly according to education level. It has been observed that the desire for being liked predicts virtual environmental loneliness levels and inferiority feelings levels of adults. The results of the study were compared with other findings in the literature, and suggestions were presented to the researchers and educators.