Yetişkinlerde ortoreksiya nervoza eğilimi, bilişsel kontrol ve esneklik ile beğenilme arzusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of orthorexia nervosa tendency and cognitive control and flexibility and desire to be liked in adults
  1. Tez No: 824812
  2. Yazar: İPEK PEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENORMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerde ortoreksiya nervoza eğilimi, bilişsel kontrol ve esneklik ile beğenilme arzusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, ortoreksiya nervoza eğilimi, bilişsel kontrol ve esneklik ve beğenilme arzusunun sosyo-demografik özelliklere göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Araştırmaya 360 yetişkin birey katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, ORTO-11 Ölçeği, Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği ile Beğenilme Arzusu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, beğenilme arzusu ile bilişsel kontrol ve esneklik ve alt ölçekleri olan bilişsel kontrol ve başa çıkma esnekliği boyutları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Ortoreksiya nervoza ile beğenilme arzusu toplam puan, bilişsel kontrol ve esneklik toplam puan ve alt ölçekleri olan bilişsel kontrol ve başa çıkma esnekliği boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between orthorexia nervosa tendency, cognitive control and flexibility, and the desire to be liked in adults. In addition, orthorexia nervosa tendency, cognitive control and flexibility, and how the desire to be liked differ according to socio-demographic characteristics were examined. 360 adult individuals participated in the study. Socio-Demographic Information Form, ORTO-11 Scale, Cognitive Control and Flexibility Scale, and Desire to Be Liked Scale were used as data collection tools in the research. Scanning model was used in the research. Independent Sample t-Test, ANOVA and Pearson Correlation were used in the analysis of the data obtained as a result of the research. As a result of the study, a negative and statistically significant relationship was found between the desire to be liked and cognitive control and flexibility and its subscales cognitive control and coping flexibility. No statistically significant relationship was found between orthorexia nervosa and the total score of desire to be liked, cognitive control and flexibility total score, and its subscales cognitive control and coping flexibility.