Yetişkinlerde yeme bağımlılığının obezite, beğenilme arzusu ve ego-santrik olma ile ilişkisi
The relationship of adult eat addiction with obesity, thedesire TO BE like and being EGO-centric
- Tez No: 754313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, Yetişkinlerde yeme bağımlılığının obezite, beğenilme arzusu ve ego-santrik olma ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arasındaki yetişkinler arasından yapılan örneklem hesabı ile çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 678 yetişkin ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Google Form üzerinden Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri arasında, Sosyodemografik Veri Formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YBÖ), Beğenilme Arzusu Ölçeği (BAÖ) ve Şişirilmiş Benlik Duygusu Ölçeği (ŞBDÖ)'nden oluşan online anket ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testi bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a descriptive cross-sectional study to determine the relationship between food addiction, obesity, desire to be liked, and ego-centricity in adults. The study was carried out with 678 adults who voluntarily agreed to participate in the study, with a sample calculation made among adults between the ages of 18-65 living in Turkey. The research data were collected via Google Form between October 2021 and March 2022, with an online questionnaire consisting of Sociodemographic Data Form, Yale Food Addiction Scale (YFAS), Desire to Be Admired Scale (DBA), and Inflated Sense of Self Scale (ISSS). Descriptive statistics, Chi-Square test, t test for independent groups, ANOVA Analysis of Variance and Spearman Correlation Analysis were used in the evaluation of the data.