مخالفات القاضي أبي يوسف للإمام أبي حنيفة في باب القضاء (بحث مقارن)
Yargıma konusunda Kadı Ebu Yusuf'un İmam Ebu Hanife'ye muhalefeti (Mukayeseli araştırma) / The disagreements of Judge Abi Yusuf with Imam Abi Hanifa in the judiciary
  1. Tez No: 718361
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF MUAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOHAIB ABDULRAHEEM HAMEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezimde, Hanefi mezhebi ile ilgili önemli konuları ele aldım. İmam Ebu Hanife ve Kadı Ebu Yusuf'un tercümesine bir giriş sunarak başladım ve Kadı Ebu Yusuf'un mezhep ve fıkıhçı tabakalarındaki ilmi yeri ve derecesini beyan ederek bitirmek için ilmi hayatından ayrıntılı bir şekilde bahsettim. Ebu Yusuf'un kadıların kadısı olması ve hüküm vermede büyük yeri olması nedeniyle imamıyla hüküm konusundaki ihtilafları büyük iz bıraktı; işte beni bu bölümü seçmeye sevk eden de buydu ki, İmam Ebu Hanife'nin ihtilafa düştüğü meseleler tezime konu olsun. Böylece her meselenin kaynağını gösterip ihtilaf konusunu belirttim ve sonrasında o mesele hakkında mezhebin en tercih edilen görüşünün açıklamasıyla diğer mezhep imamlarının görüşlerini ele aldım. Daha sonra bu dönemin insanlarının durumları için uygun ve tercih edilen görüşün açıklamasının ve -bunları ilişkilendirmek mümkünse- yargı hükümleri mecmuasının esas maddeleriyle görüş ve delilleri ilişkilendirerek bitirmek için görüşlerin ve anlaşmazlıkların delillerini sundum. Ardından sunulan mesele hakkında 3 mezhepteki ağır basan görüşleri mezhep imamlarının dayandığı delil hakkında ihtilafa düşüldüyse delilleriyle birlikte zikrederek açıkladım. Her konuyu esas olarak ihtilafın etkisini açıklığa kavuşturup tatbik ederek sonlandırdım.
Özet (Çeviri)
In this letter, I discussed important topics in (Hanafi doctrine), I began by presenting an introduction to the biography of Imam Abu Hanifa and Judge Abi Yusuf in detail to end with a statement of his degree and scientific position between the jurists. And because Abu Yusuf was the Chief Justice and had a long standing in the judiciary, his disagreement with his imam in the judiciary had a great impact; this is what prompted me to choose this subject , the issues that Abu Yusuf disagreed with Imam Abu Hanifa in it to be the subject of the letter, so I explained the origin of each issue and the subject of disagreement, then I mentioned the sayings of the imams of the doctrine in it with an explanation of the most correct saying in the doctrine. Then I presented and discussed the evidence of the sayings to end up linking the sayings and evidence with the basic topics of (Al-ahkam Al-adlie) the Judicial rulings magazine -if possible- and showing the chosen and appropriate saying for this time and the conditions of the people in it. After that, I explained the preponderant sayings of the three doctrines about the presented issue. with mentioning their evidence if it differs from the evidence of the imams of the doctrine, I concluded each issue with applications that show the impact of the disagreement in reality.