مخالفات الإمام السرخسي في كتابه المبسوط للإمام مالك ( النكاح والطلاق إنموذجاً ) دراسة فقهية مقارنة
İmam Serahsi'nin Mebsut adlı kitabında İmam Malik'e muhalefeti (Nikah ve talak örneği) / Contradictions of Imam al-Sarakhsi in his book al Mabsout by Imam Malik (marriage and divorce as a model) a comparative jurisprudential study
  1. Tez No: 790308
  2. Yazar: AYMEN FAISAL HASAN ALARAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, iki İslam âlimi olan İmam Malik ve İmam Serahsi'nin -Allah onlara rahmet etsin- hayatlarını ve İmam Serahsi'nin El-Mebsut adlı kitabında aralarındaki ihtilafı ele almaktadır. yazılar. İkinci bölümde ise, Evlenme Kitabında yer alan iki imam arasındaki ihtilaf ve aralarında meydana gelen fıkhî ihlaller yer almakta olup, on iki mesele bulunmaktaydı. Köle için çok eşlilik, kölenin efendisinin izni olmadan evlenmesi, genç kızın evlenmesi, zimminin Müslümanla evlenmesi. Üçüncü bölümde ise, boşanma kitabında iki imam arasındaki ihtilafa yer verilmiş olup, on mesele bulunmakta olup, bu hususların en öne çıkanları hastanın boşaması, boşanan kadının rızasının hükmü, boşanma davasıdır. boşandığında geri almanın şahitliği ve aylarca ümmet sayısının hükmü. Tez ayrıca bir giriş, bir özet, bir içindekiler dizini, bir sonuç ve bir kaynak ve referans listesi içeriyordu . Anahtar: (Serahsi _ Malik _ anlaşmazlık _ evlilik _ boşanma).
Özet (Çeviri)
This thesis dealt with the lives of two scholars of Islam, Imam Malik and Imam AlSarakhsi, may God have mercy on them, and the dispute between them in the book Al-Mabsout of Imam Al-Sarakhsi. To his elders, disciples and writings. As for the second chapter, it included the disagreement between the two imams in the Book of Marriage, and the jurisprudential violations that occurred between them, and there were twelve issues. Among the most prominent of these issues were marriage without a guardian, the rule of polygamy for a slave, the rule of a slave's marriage without the permission of his master, the marriage of a young girl, and the marriage of a dhimmi to a Muslim. As for the third chapter, it included the disagreement between the two imams in the book of divorce, and there were ten issues, and the most prominent of these issues are the divorce of the patient, the ruling on pleasure for the divorced woman, the testimony of taking back when divorced, and the ruling on the number of the nation in months. The thesis also included an introduction, a summary, an index of contents, a conclusion, and a list of sources and references .