Duvar sarmaşığı (Hedera helix L.) bitkisinin endofitik funguslarının araştırılması
Investigation of endophytic fungi of wall ivy (Hedera helix L.) plant
- Tez No: 718367
- Danışmanlar: PROF. DR. BİJEN KIVÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hedera helix L. ülkemizde doğal olarak yetişen, halk arasında duvar sarmaşığı olarak da bilinen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Tıp alanında etkinliği kanıtlanmış olan bu bitki, kozmetik ve farmasötik preparartlarda da sıkça yer almaktadır. Son yıllarda dünyada sıklıkla birçok farklı araştırmaya konu olan endofitik funguslar; bütün toprak üstü ve toprak altı dokularında hücre içi ve/veya hücreler arası kolonize olabilmektedirler. Konak bitki ve diğer endofitik mikroorganizmalar ile etkileşim içerisinde olması sebebiyle, yeni ve özgün biyoaktif sekonder metabolitlerin keşfinde kaynak olarak gösterilmekte ve daha birçok biyolojik aktivitenin araştırılmasında rol almaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde de ilaç piyasasında yer alan, ekstreleri farmasötik preparat olarak karşımıza çıkan, H. helix bitkisinin endofitik fungusları Türkiye'de ilk kez araştırılmış, ilaç endüstrisinde kullanımı yaygınlaşan sekonder metabolitlerin varlığı gösterilmiştir. Manisa ve İzmir'den toplanan bitki materyalleri kullanılarak Avrupa Farmakopesinde yer alan yöntemler doğrultusunda incelenmiş ve uygunluğu tespit edildikten sonra endofitik funguslar araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar endofitik fungus çeşitliliği yönünden umut vericidir. Çalışmanın ileriki aşamalarında genetik anazlizlerin yapılarak teşhis edilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Hedera helix L. is a plant that grows naturally in our country, is also known as wall ivy among the people and is used in the treatment of many diseases. This plant, whose effectiveness has been proven in the field of medicine, is also frequently used in cosmetic and pharmaceutical preparations. Endophytic fungi, which have been the subject of many different studies in the world in recent years; can be colonized intracellular and/or intercellular tissues in all aboveground and sub-soil tissues. Since it interacts with the host plant and other endophytic microorganisms, it is cited as a source in the discovery of new and unique bioactive secondary metabolites and plays a role in the investigation of many other biological activities. In this study, the endophytic fungi of the H. helix plant, which is also in the pharmaceutical market in our country, whose extracts are encountered as pharmaceutical preparations, were investigated for the first time in Turkey, and the presence of secondary metabolites, which are widely used in the pharmaceutical industry, was demonstrated. Plant materials collected from Manisa and İzmir were used and examined in accordance with the methods in the European Pharmacopoeia and after determining their suitability, endophytic fungi were investigated. The results obtained are promising in terms of endophytic fungal diversity. In the further stages of the study, they should be diagnosed by performing genetic analyzes.