Psödoeksfoliasyon sendromu ve oküler hipertansiyonu olan bireylerde retina katmanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of retinal layers in individuals with pseudoexfoliation syndrome and ocular hypertension
  1. Tez No: 718380
  2. Yazar: ALPASLAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZCURA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET GÜLTEKİN IRGAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Oküler hipertansiyon (OHT), psödoeksfoliasyon sendromu (PES) ve sağlıklı gözlerde optik koherens tomografi (OKT) kullanılarak peripapiller retina sinir lifi tabakasının (RNFL) ve sekiz makula tabakasının kalınlığını analizi etmek ve gruplar arasındaki varyasyonları değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya 120 olgunun 120 gözü (30 OHT, 30 normotansif PES, 30 oküler hipertansif PES ve 30 kontrol) dahil edilmiştir. Retina katmanlarının makula segmentasyonu, sekiz retina tabakası için ölçümler sağlayan yeni Heidelberg Spectralis OKT yazılımı kullanılarak otomatik olarak gerçekleştirildi. Bu yazılım ile her bir retina katmanı için 9 alt alana bölünmüş (1, 3, 6 mm.lik) kalınlık haritaları çıkartılıp gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Makula katman kalınlıklarında kontrol grubuna göre sırasıyla en ince değerler oküler hipertansif PES, normotansif PES ve OHT grubunda saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaulate the peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) and the thickness of eight macular layers in subjects with ocular hypertension (OHT), pseudoexfoliation syndrome (PES) and healthy eyes using optical coherence tomography (OCT), also to analyze the differences between the groups. Material and Method: A hundread and twenty eyes of 120 subjects (30 OHT, 30 normotensive PES, 30 ocular hypertensive PES, and 30 controls) were included in this prospective study. Macular segmentation of retinal layers was performed automatically using the new Heidelberg Spectralis OCT software, which provides measurement of eight retinal layers. Thickness maps were divided into 9 sub-areas (1, 3, 6 mm) for each retinal layer with this software and were compared between the groups. Result: The thinnest values in macular layer thickness were found in the ocular hypertensive PES, normotensive PES and OHT groups compared to the control group, respectively.