The impact of internal marketing to organizational performance a case study of medical supply manufacturer in Samarra
İç pazarlamanın organizasyon performansına etkisi Samrra'daki tıbbi malzeme üreticilerinin vaka çalışması
- Tez No: 718396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, organizasyon içindeki iletişimi güçlendirme ve motive etme dahil olmak üzere çeşitli unsurlardan oluşan dahili pazarlama prosedürlerinin organizasyonel performans üzerindeki etkisini ve önemi, ölçümü ve dahili yollarla geliştirmek için kullanılan stratejiler yoluyla organizasyonel performansla ilgilenmeyi analiz etmiştir. Özellikle organizasyonlarda içsel pazarlamaya olan ilginin artmasıyla birlikte hayati ve güncel konulardan biri haline gelen pazarlama, özellikle içsel pazarlamanın rolü ve önemi ortaya çıktıktan sonra, sorumluluk üstlenebilecek yetenek ve becerileri yüksek bireyler elde etmektir. ve müşterilerine yüksek kalitede hizmet sunmaktır. Özellikle Irak ortamında bu değişkenler arasındaki ilişkileri ele alan sınırlı çalışmalar nedeniyle, araştırmacılar bu çalışmada bu değişkenleri ele alarak aralarındaki ilişki ve etkiye dair bir çalışmaya ulaşmaya çalışmışlardır. Çalışma, içsel pazarlama ve örgütsel performans hakkında teorik bir brifing sunmuş olup, çalışmanın pratik çerçevesine ilişkin olarak, sağlık kurumları sektörü, çalışmanın saha tarafını yürütmek için uygun bir alan olarak seçilmiş olup,“Genel Şirket”örneği İlaç Endüstrisi ve Tıbbi Malzemeler için / Samarra" seçildi. Anket, bu organizasyonda çalışan bireylerden veri toplamak için temel bir araç olarak, çalışmanın problemi, içsel pazarlama prosedürlerinin organizasyonel performans üzerindeki etkisinin boyutuna odaklanmış, çalışma bu problemi çözmek için bir dizi hipotezi benimsemiştir. Araştırmanın amaçlarına ve hipotezlerine ulaşmak için, çalışma değişkenleri arasındaki etkinin doğasını gösteren varsayımsal bir model formüle edilmiştir. Çalışma, saha araştırmasının sonuçlarından ulaşılan bir dizi sonuç ve önerilerle sona ermiştir ve bunlardan en önemlileri şunlardır: 1- İç pazarlama prosedürleri ile organizasyonel performans arasında önemli bir ilişki vardır. 2-Dahili pazarlama prosedürleri örgütsel performansı etkiler. Çalışmanın örneklemi olan örgüte yönelik bazı önerilerde de bulunulmuştur. Bunlardan en önemlisi, örgütsel performansın iyileştirilmesine yol açan içsel pazarlama programlarının devam ettirilmesi ve performanslarına yansıyan çalışmalardır. Bu alandaki araştırmaların geleceği.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the impact of internal marketing procedures, which consist of several elements Including, empowering and motivating communication within the organization, with organizational performance, and dealing with organizational performance through its importance, its measurement, and the strategies used to improve it through internal marketing, which has become one of the vital and contemporary issues, as interest in internal marketing has increased in organizations, especially after the emergence of the role and importance of Internal marketing is to obtain individuals with high capabilities and skills who are able to assume responsibility and provide services of a high level of quality to customers. Because of the limited studies that dealt with the relationships between these variables, especially in the Iraqi environment, the researchers sought to address these variables in this study in order to reach a study of the relationship and the impact between them. The study provided a theoretical briefing on internal marketing as well as on organizational performance, as for the practical framework of the study, the health institutions sector was chosen as an appropriate field for conducting the field side of the study, where the sample“General Company for the Pharmaceutical Industry and Medical Supplies / Samarra”was selected. the questionnaire as a main tool for collecting data from individuals working in this organization, the problem of the study centered on the extent of the impact of internal marketing procedures on organizational performance, the study adopted a set of hypotheses to solve this problem. In order to achieve the study's objectives and hypotheses, a hypothetical model was formulated that shows the nature of the effect between the study variables. the study concluded with a set of conclusions and recommendations that were reached through the results of the field study, the most important of which are: 1- There is a significant correlation between internal marketing procedures and organizational performance. 2-Internal marketing procedures affect organizational performance. The study also made some recommendations for the organization, the sample of the study, the most important of which is working on the continuation of internal marketing programs that lead to improving organizational performance, which is reflected on their performance, as well as informing researchers in the future for research in this field.