Autoregressive conditional duration and liquidity
Otoregresif koşullu süre ve likidite
- Tez No: 718484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK C. KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez bir Otoregresif Koşullu Süre (ACD) uygulaması sunmakta ve Borsa İstanbul'da (BİST) ardışık işlem, fiyat ve hacim süreleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. ACD modelleri gün içi yüksek frekanslı emir defteri verilerini kullanarak, işlemler arasındaki sürenin modellenmesini ve bir sonraki anlamlı işlem süresinin tahmin edilmesini sağlar. Süreler geçmiş ve koşullu olmak üzere iki parçada modellenir ve ardışık işlemler arasındaki bağımlılıkların gücü bu şekilde araştırılır. Bu çalışmada ilk olarak, yaygın şekilde kullanılan düşük frekanslı likidite ölçütlerinin, gün içi yüksek frekanslı işlemlerden meydana gelen likiditeyi ölçmedeki eksikliklerine dair kısa bir açıklama yapılmıştır. İkinci olarak, işlemler arasındaki süreler, fiyatlar ve hacimler, farklı ACD metotları kullanılarak modellenmiş ve karşılaştırılmıştır. En uygun hata terimi spesifikasyonunun ve ACD uzantısının seçilebilmesi için bir çerçeve çizilmiştir. Son olarak, ACD uygulamalarının yeni çıktıları, gün içi alım satım faaliyetleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve getiriler açıklanmıştır. Çeşitli ACD analizleri üzerine inşa edilen yeni değişkenlerin açıklayıcı gücünü anlamak için bir panel regresyon uygulanmış ve piyasa koşulları, model çıktıları ile test edilmiş, açıklama gücü rapor edilmiştir. Bu tezin bulguları, hisse senedi getirileri üzerindeki gün içi likidite etkilerini modellemek için ACD uygulamalarının etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an in-depth Autoregressive Conditional Duration (ACD) application and examines the relationship between the consecutive transaction, price, and volume durations in Borsa Istanbul (BIST) stock exchange and investigates the explanatory power of models' coefficients on return and liquidity measures. ACD models enable the usage of intraday high-frequency order book data to model the duration between consecutive transactions and predict the next meaningful duration. Durations are modeled in two parts, past and conditional, and the power of dependencies between successive trades is investigated in this way. In this study, by utilizing a subset of the ten most traded stocks in BIST and applying a framework for investigating the most suitable error term specification, various ACD models and extensions are employed to understand the intraday duration behaviors of different stocks. First, a brief explanation is specified about why the widely used low-frequency liquidity measures are inadequate at capturing the appropriate intraday liquidity. Afterwards, the durations between the transactions, prices, and volumes are modeled by using various types of ACD models, and a framework is established. Finally, new coefficients taken from the ACD applications are comparatively studied using regressions across different trading windows. Building on the framework of in-depth applications and analysis of ACD, a panel regression is used to understand the explanatory power of the new model. The findings of this study demonstrate the effectiveness of using ACD applications for modeling intraday duration effects on equity returns and liquidity.