Otoregresif koşullu süre modelleri: Forex piyasaları üzerine bir uygulama
Autoregressive conditional duration models: An application in foreign exchange markets
- Tez No: 590644
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÖKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Econometrics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Forex piyasasından elde edilen fiyat değişim süreleri, otoregresif koşullu süre modelleri ile incelenmiştir. Çalışmada EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD ve USD/CHF paritelerinin 1 Nisan 2019 – 26 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fiyat değişim süreleri hesaplanmış ve 795,892 gözlemli bir veri seti ile çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, piyasa davranışlarının süre serileri tarafından açıklanabilir olup olmadığını, ACD modellerinin istatistiksel özellikleri ve tahmin yöntemleriyle analiz etmektir. Elde edilen bulgular, Burr dağılımı ile tahmin edilen doğrusal otoregresif koşullu süre modelinde, süre kümelenmelerinin daha yoğun olduğu yönündedir. Esneklik sağlayan dağılımlar ile tahmin edilen ACD modellerinin, fiyat değişim sürelerini başarılı bir şekilde açıklayabildiği ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the price changes duration processes obtaining from Forex market are analyzed with autoregressive conditional duration models. The price durations of four currency pairs (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD and USD/CHF) ranging from April 1, 2019 to April 26, 2019 are calculated and 795,892 observations are obtained. The aim of this study is to analyze whether behaviors of market can be explained by using statistical properties and estimation procedures of ACD models. The obtained results indicate that duration clustering arises clearly in Burr-ACD models. It can be concluded that ACD models with flexible distributions can successfully explain price changes durations.