Grammatical errors in foreign language writing of EFL Syrian undergraduates at Idlib University
İdlib Üniversitesi EFL Suriyeli lisans öğrencilerinin yabancı dil yazımlarındaki dil bilgisi hataları
  1. Tez No: 718487
  2. Yazar: AHMED IBRAHİM HARBOUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dilbilgisi hataları, ikinci dil edinimi ve öğreniminde önemlidir; bu nedenle, bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Suriye'deki yeni üniversiteler bağlamında, EFL Suriyeli lisans öğrencileri tarafından dilbilgisi hataları konusunda sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, kategorileri belirlemek, her kategorinin türlerini sınıflandırmak ve bu dilbilgisi hatalarının kaynaklarını bulmak için sık görülen dilbilgisi hatalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mevcut çalışmada nitel bir yaklaşım kullanılmıştır. İhtiyaç duyulan verilerin toplanmasında, İdlib Üniversitesi'nde birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar değişen 60 Suriyeli EFL lisans öğrencisinden 60 tanımlayıcı kompozisyon yazmaları istendi. Veriler James'in (1998) çerçevesi, Brown'ın (2000) yüzey yapı taksonomisi ve Corder'ın (1967) modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, makalelerde en sık dilbilgisi hatalarının (%21,4) bulunduğunu, bunu zamanlar (%17,5) ve uyum (%15,9), en az sıklıkta ise edilgen çatının (2,5) olduğunu gösterdi. Sonuçlar ayrıca, atlamanın (%36.2) en sık görülen dilbilgisi hatası türü olduğunu, ardından ikame (%33.9) ve ekleme (%25.1) izlediğini, ancak en az sık görülen türün permütasyon olduğunu (%4.8) gösterdi. Dilbilgisi hatalarının çoğunluğunda diller arası hatalar baskındı. Ayrıca bulgular, dördüncü sınıf öğrencilerinin en az sayıda dilbilgisi hatası yaptığını ortaya koymuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları, öğretme ve öğrenme süreçlerini iyileştirmek için dikkatlerini yazma becerilerindeki dilbilgisi hatalarına yönlendirmek için İngilizce öğrenenler, öğretmenler ve ders programı tasarımcıları için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Grammatical errors are significant in second language acquisition and learning; therefore, several studies have been conducted on this issue. In the context of new universities in Syria, limited studies have been conducted on grammatical errors by EFL Syrian undergraduates. Therefore, the present study aims to analyse the frequent grammatical error to identify the categories, classify the types of each category, and find out the sources of these grammatical errors. The current study used a qualitative approach. In gathering the data needed, 60 Syrian EFL undergraduates ranging from first-year to fourth-year at Idlib University were asked to write 60 descriptive compositions. The data were analysed using James' (1998) framework, Brown's (2000) surface structure taxonomy, and Corder's (1967) model. The results showed that the most frequent grammatical error was Articles (21.4%), followed by Tenses (17.5%) and Concord (15.9%), whereas the least frequent one was Passive Voice (2.5). The results also showed that Omission was the most frequent type of grammatical error by (36.2%), followed by Substitution (33.9%) and Addition (25.1%), but the least frequent type was Permutation (4.8). The interlingual errors dominated the majority of the grammatical errors. Moreover, the findings revealed that the fourth-year students committed the least number of grammatical errors. The outcomes of the current study will be beneficial to EFL learners, teachers, and syllabus designers to direct their attention to grammatical errors in writing skills to improve the teaching and the learning processes.