Hassas nokta konumlama yönteminin ölçü süresine bağlı konum doğruluğunun incelenmesi
Investigation of positioning accuracy of precise point positioning method depending on observation duration
  1. Tez No: 718517
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Hassas Nokta Konumlama (PPP) yönteminin GNSS noktalarının konum doğruluğuna etkisi araştırılmıştır. GNSS konum doğruluklarının iyileştirilmesinde, seçtiğimiz 8 TUSAGA-Aktif istasyonlarını GAMIT/GLOBK yazılım takımıyla 24 saatlik RINEX verileri değerlendirilmiştir. TEQC yazılımıyla 2,4,6,8 ve 12 saatlik dilimlere ayırarak veri setleri elde edilmiştir. Daha sonra tüm RINEX veri setleri web tabanlı online CSRS-PPP yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. GAMIT/GLOBK yazılımı 24 saatlik verileri doğru kabul edilerek, CSRS-PPP'den elde edilen veri setlerinin sonuçlarından karesel ortalama hatalar hesaplanmıştır. Ayrıca ölçü süresi/konum doğrulukları arasındaki ilişkiler belirlenerek elde edilen sonuçlar Eckl vd. (2001) ile karşılaştırılmıştır. PPP çözümlerinden elde edilen konum doğruluklarının, Eckl vd. (2001)'de elde ettikleri konum doğruluğu bağıntıları ile uyumlu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of Precise Point Positioning (PPP) method on the position accuracy of GNSS sites has been investigated. In order to improve the GNSS position accuracy, 24-hour RINEX data of 8 TUSAGA-Active stations was processed using the GAMIT/GLOBK. Data sets were obtained by dividing them into 2,4,6,8 and 12-hour parts with TEQC software. Then, all data sets were evaluated using web-based online CSRS-PPP software. By accepting the results of 24-hour data as correct, the RMSE were calculated from the results of the data sets obtained from CSRS-PPP. In addition, the relationships between measurement times and position accuracies were determined and the results obtained were compared with Eckl et al. (2001). The position accuracies obtained from the PPP solutions were found to be compatible with the position accuracy relations obtained in Eckl et al. (2001).