Analysis of MODIS Vegetation Index in the Eastern part of Iraq from 2000 to 2020
2000'den 2020'ye Irak'ın Doğu kısımdaki MODIS Vegetation Index analizi
  1. Tez No: 718518
  2. Yazar: MOHAMMED SALAM YOUSIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOHAİB K. M. ABUJAYYAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğal bitki örtüsünün incelenmesi, insan yaşamı ve ekolojik dengenin korunması üzerinde önemli bir etkiye sahip olan vejetatif değişiklikleri tespit etmek için kullanılan güncel araştırma konularından biridir. Bu çalışma, Irak'ın kuzeydoğu eyaletlerinde zamansal olarak (Süleymaniye, Kerkük, Diyala ve Vasit) 2000-2020 yılları arasındaki doğal bitki örtüsü değişimlerinin açığa çıkarılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada, 250 m mekânsal çözünürlüğe sahip MODIS NDVI uydu verileri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar uzaktan algılama teknikleri ile kontrol edilmiş ve ArcGIS yazılımı kullanılarak NDVI indeks haritalarına dönüştürülerek yorumlanmıştır. Çalışma alanı için dört ayrı meteoroloji istasyonunun (Wasit, Khanaqin, Süleymaniye, Kerkük) verileri, yağışın bitki örtüsü yoğunluğu ile ilişkisini incelemek için kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışma sahasında tüm zaman periyodu içerisindeki en yüksek bitki örtüsü yoğunluğu 2019 yılında kaydedilmiştir. NDVI değerleri Süleymaniye için 0.29, Kerkük için 0.30, Diyala için 0.24 ve Wasit için 0.22'dir. En düşük NDVI değerleri Süleymaniye ve Kerkük bölgelerinde 2008 yılında sırasıyla 0,18 ve 0,13 olarak kaydedilirken, Diyala ve Wasit için en düşük NDVI değerleri 2007 yılında 0,12 olarak ikisi için de aynı değerde kaydedilmiştir. 2001 yılı, NDVI değerlerine göre bitki örtüsü oranları Wasit şehri dışındaki bölgeler için yüksek değerler göstermiştir. Süleymaniye için 0.29, Kerkük için 0.23 ve Diyala için 0.29 iken Wasit'te bu değer 0,9 olarak kaydedilmiştir. NDVI bitki örtüsü göstergeleri ile yağış oranları arasındaki ilişkiye bakıldığında Süleymaniye (0,458), Diyala (0,490) ve Wasit (0,544) için pozitif ve orta derecede ilişki görülürken Kerkük'te zayıf (0,303) bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, kış mevsiminde bitki örtüsü yoğunluğu ile yükseklik değerleri arasında güçlü bir ters korelasyon (-0,75) görülmüştür. Bitki örtüsü indeksi ile eğim, bakı ve yamaç gölgeleme (hillshade) gibi arazi unsurları arasında çok zayıf ilişkiler görülmüştür. Bitki örtüsündeki değişiklikleri kalıcı olarak izlemek, bunları ele almak ve iyileştirmeye katkıda bulunmak için bitki örtüsü yoğunluğundaki değişiklikler hakkında veri tabanları, aylık ve yıllık raporlar hazırlamak gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışma tüm Irak valiliklerinde coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama konusunda uzmanlaşmış bilimsel merkezlerin kurulmasına ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study of the natural vegetation cover is one of the modern topics to detect changes in the vegetation cover, which has a significant impact on human life and the preservation of the ecological balance. This study aimed to reveal the changes in the time series of the natural vegetation of the northeastern governorates of Iraq (Sulaymaniyah, Kirkuk, Diyala and Wasit) during the time period from 2000 to 2020. The NDVI index from MODIS satellite data with a spatial resolution of 250 m was used in this study. The results were obtained and checked by remote sensing techniques. The results were interpreted by converting NDVI index into maps using ArcGIS software. The data of four climatic stations for the study area (Wasit, Khanaqin, Sulaymaniyah, Kirkuk) were used to study the relationship of rainfall with the density of vegetation cover. Based on the results obtained from the study, the year 2019 recorded the highest density of vegetation cover in the time period and for all study regions, while the NDVI values were 0.29 for Sulaymaniyah, 0.30 for Kirkuk, 0.24 for Diyala and 0.22 for Wasit. The lowest values of NDVI were recorded for the regions of Sulaymaniyah and Kirkuk in 2008, where the ratios of NDVI rates were 0.18 for Sulaymaniyah and 0.13 for Kirkuk, while Diyala and Wasit recorded the lowest values in the year 2007, with similar rates of 0.12 for both. The results of the year 2001 showed high values in NDVI and for the regions except for the city of Wasit, where the rates of vegetation cover were 0.29 for Sulaymaniyah, 0.23 for Kirkuk and 0.29 for Diyala. As for Wasit, the vegetation cover was at 0.9. There were medium and weak relationships between NDVI vegetation cover indicators and rainfall rates for the study areas, where the positive relationship was medium for Sulaymaniyah (0.458), Diyala (0.490) and for Wasit (0.544), while Kirkuk governorate witnessed a weak relationship (0.303). The results showed a strong inverse correlation (-0.75) between vegetation density and heights in winter. While it showed very weak relationships between the vegetation cover index and the rest of the terrain elements such as the slope, Aspect of the land surface and the Hillshade. The study recommends the need to establish scientific centers specialized in geographic information systems and remote sensing in all Iraqi governorates to monitor changes in vegetation cover permanently and provide databases and monthly and annual reports on changes in vegetation density in order to address them and contribute to improving their decision-making.