Terörist yapıların marjinalleştirmesinde siber istihbarat: DAEŞ örneği
Cyber intelligence in the marginalization of terrorist structures: The DAESH case
  1. Tez No: 718520
  2. Yazar: SERKAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, terörle mücadeleye yönelik ilgililere bakış açısı kazandırması amacıyla, siber istihbaratın teröristle mücadelede oynayacağı rolün ortaya koyabileceği sonuçlarını gerek kavramsal gerekse yapısal olarak araştırmaktadır. İstihbarat ve terörizmin siber uzay boyutlarına odaklanmak suretiyle tarihsel bir bağlamda ele almakta ve tahlil etmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak istihbarat ve terörizmin tarihsel serüveni incelenerek siber uzaya bağlı değişim ve dönüşümü ele alınmaktadır. Devamında ise siber istihbaratın teröristle mücadele ve yürütülen istihbarat faaliyetleri kapsamında yeterli düzeyde kavramsallaştırılabilmesinin etkileri değerlendirilmektedir. İkinci olarak siber istihbaratın mevcut durumunun uygulamalarla resmedilerek teröristle mücadelede belirlenmiş (doğruluk, isabet ve devamlılık) parametrelerle ölçülmesi sonrasında, kavramlarla ulaşılmak istenen nihai duruma katkısı (kuvvet çarpanı, maliyet etkin teröristle mücadele ve sert mücadeleye katkı) ölçülmeye çalışılmaktadır. Üçüncü ve son olarak da mevcut durumun incelenmesi esnasında tespit edilen parametreler, DAEŞ'in bir vaka olarak ele alınmasıyla ulaşılmak istenen nihai duruma katkısı sorusuna cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores, both conceptually and structurally, the implications of cyber intelligence's role in the fight against terrorism in order to give a perspective to those involved in the fight against terrorism. It scrutinizes and analyzes in a historical context by focusing on the dimensions of cyberspace of intelligence and terrorism. In this sense, first, the historical process of intelligence and terrorism is examined, and the change and transformation related to cyberspace are discussed afterwards. Furthermore, the effects of adequate conceptualization of ISI cyber intelligence within the scope of counterterrorism and intelligence activities are evaluated. Secondly, after the current situation of cyber intelligence is illustrated by applications and measured with the specified parameters in the fight against terrorism (accuracy, accuracy and continuity), its contribution to the final situation (force multiplier, cost-effective counterterrorism and hard fight) is measured. Finally, the parameters are identified during the examination of the current situation are sought to answer the question of the DAESH's capacity within its input to the states of cyber intelligence.