Evli bireylerde bağlanma stillerinin aldatma eğilimi ve cinsel yaşantılar ile ilişkisinin incelenmesi
Examined the connections among styles of married individuals infidelity and sexual experiences
  1. Tez No: 718525
  2. Yazar: BÜRKE BENAN ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada evli bireylerin bağlanma stillerinin aldatma ve cinsel yaşantılar ile ilişkisi incelenmiştir. Bağlanma stillerinin aldatma ve cinsel yaşantılar ile ilişkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bazı demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, evlilik süresi, eğitim, evlilik biçimi) bağlanma stilleri aldatma eğilimleri ve cinsel yaşantılar arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma İstanbul ili içerisinde rastgele seçilen birbirinden bağımsız 300 evli birey ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Statistics 21 programı kullanılarak analizler yapılmış ve bu analizler yorumlanmıştır.Evli bireylerin bağlanma stilleri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişki incelendiğinde güvenli bağlanma, korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma stilleri arasında ilişki yokken kayıtsız bağlanma stili ile aldatma eğilimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Evli bireylerin bağlanma stilleri ile cinsel yaşantılar arasındaki ilişki incelendiğinde saplantılı bağlanma stili ile cinsel işlev düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The research examined the connections among attachment styles of married individuals, infidelity, and sexual experiences. The study sought to figure out whether attachment styles have any relationship with infidelity and sexual experiences. The relationship among attachment styles, infidelity tendencies, and sexual experiences was examined as per some demographic variables. Three hundred (300) married individuals, who were independent of each other and randomly chosen within the city of Istanbul, participated in this research. The data acquired through this research were analyzed via SPSS Statistics 21 software and these analyses were interpreted accordingly. Upon examination of the relationship between attachment styles of married individuals and their infidelity tendencies, it was detected that there is no relationship among infidelity tendency, secure attachment, fearful attachment and preoccupied attachment styles; however there is a meaningful relationship between dismissive-avoidant attachment style and infidelity tendency. When the relationship between attachment styles of married individuals and their sexual experiences was examined, no meaningful relationship was identified between preoccupied attachment style and level of sexual function.