Evli bireylerin bağlanma stillerine göre aldatma eğilimleri ve çatışma yönetim biçimlerinin incelenmesi
Investigating the married individuals? infidelity tendencies and conflict management styles in accordance with adult attachment styles
  1. Tez No: 262581
  2. Yazar: DİDAR KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerin bağlanma stillerine göre aldatma eğilimlerinin ve çatışma yönetim biçimlerinin incelenmesidir. Bu amaçla 145 kadın 55 erkek olmak üzere 200 evli katılımcıya Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Çatışma Yönetim Biçimleri Ölçeği verilmiştir.Yapılan istatistiksel değerlendirme ve analizler sonucunda, güvenli bağlanma stiline sahip bireylerin, güvensiz bağlanma stiline sahip olan bireylere göre aldatma eğilimleri daha düşük bulunmuştur. Ayrıca güvensiz bağlanma ile olumsuz çatışma yönetim biçimleri arasında da anlamlı ve olumlu yönde ilişki görülmüştür. Aldatma eğilimi ile olumsuz aktif çatışma yönetim biçimi arasında da anlamlı ve olumlu yönde ilişkiye rastlanmıştır. Erkeklerin aldatma eğilimleri kadınlara oranla daha yüksek bulunurken, kadınların erkeklere göre daha fazla olumlu aktif çatışma yönetim biçimine yöneldikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate married individuals? infidelity tendency and conflict management style in accordance with adult attachment style. 145 women and 55 men, with a total number of 200, the participants were given Personal Information Sheet, Experiences in Close Relationships Scale, Infidelity Tendency Questionnaire and Conflict Management Questionnaire.According to statistical analyses and evaluations, it is found out that; compared to insecure participants, secure participants? infidelity tendency is statistically lower. In addition, insecurity in attachment style is found to be positively related with negative conflict management styles. Infidelity tendency and negative - active conflict management is also found to be positively related. In comparison with women, men have been found to have higher infidelity tendency. Moreover, in comparison with men, women tend to use more positive - active conflict management style.