Evli bireylerin bağlanma stillerine göre aldatma eğilimlerinin ve evlilik doyumlarının incelenmesi
Analysis of marri̇ed individuals' infidelity tendency and marriage satisfaction according to their attachment styles
  1. Tez No: 432636
  2. Yazar: SELFİNAZ DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma evli bireylerde bağlanma stillerine göre aldatma eğilimi ve evlilik doyumu kavramlarının birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra bağlanma stilleri, aldatma eğilimi ve evlilik doyumu bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 55 evli çift katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Evlilik Yaşam Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği”,“Aldatma Eğilimi Ölçeği”uygulanmış ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; güvensiz bağlanma stiline sahip olanların, güvenli bağlanma stiline sahip olanlara göre aldatma eğiliminin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Evlilik doyumu incelendiğinde ise, güveli bağlanma stiline sahip bireylerin, güvensiz bağlanma stiline sahip olan bireylere göre evlilik doyumunun daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak istatistiksel açıdan ilişkili bulunmamıştır. Buna ek olarak aldatma eğilimi ile evlilik süresi, evlilik ilişkisinde kimin karar aldığı, çocuk sayısı, evlenme biçimi, yaş ve cinsiyet arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Evlilik doyumu ile çeşitli değişkenlerin ilişkilerine bakıldığında ise, evlilikte kimin karar aldığı, çocuk sayısı ve yaş değişkenlerinin, evlilik doyumu ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Evlilik, Evlilik Doyumu, Bağlanma Stili, Aldatma
Özet (Çeviri)
This study aimed to show that attachment styles, infidelity tendecy and marriage satisfaction of married couples are relative to eachother. Beside of that attachment styles, infidelity tendency and marriage satisfaction had been investiged about some other demografical variants. 55 married couples attended to study who live in İstanbul and willing to help. Couples had been choosen randomly .“Marriage Life Scale”,“Experiences in Close Relationships Scale”,“Tendency of Deception Scale”and“Personal Information Form”had been used for collecting data for the study. The datas of study had been analized by SPSS 20.0 program. In the coclusion of analiyzes and considerations founded that the contributor who has distrustful attechment is has more infidelity tendency than the other contributor who has trustful attechment. İn the other hand it been founded that individuals who have trustful attechment gets more pleasure from their marriage than the others who have distrustful attechment. But there been no statistic correlation between them. Addition of that there is meaningful correlation between infidelity tendency and the variants of the lenght of marriage, who takes desicions between married couple, number of children, marrying style, age, gender. And there is meaningful correlation between marriage satisfaction and variants of who takes desicions between married couple, number of children, age. Key Words : Marriage, Marital Satisfaction, Attachment Style, Deception