Russian military doctrines since 2000: An analysis from military security perspective
2000 sonrası Rus askeri doktrinleri: Askeri güvenlik perspektifinden bir analiz
  1. Tez No: 718527
  2. Yazar: KÜBRA SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, 21. Yüzyıl Rusya askeri doktrinlerinin bir incelemesini sunmaktadır. Odak noktası, Rusya Federasyonu'nun temel tehdit algıları, uluslararası sistem ve güvenlik algısını ve tedbirlerini araştırmaktır. Buna göre; Rusya Federasyonu'nun uluslararası sisteme yaklaşımı çok kutupluluk ve istikrarsızlıkla tanımlanmaktadır. Rusya'nın tehtid anlayışını belirleyen nedenlerin ise uluslararası sisteme bağlı sebepler olduğu tespit edilmiştir. Rusya'nın uluslararası sistemdeki arayışı ulusal istikrar ve tehditlere karşı savunma dayanağı, başta nükleer güç olmak üzere, askeri gücün caydırıcılık kapasitesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an examination of Russian military doctrines of 21st century. The focus is to analyse the main threat perceptions, perceptions of international system and Security of the Russian Federation. With respect to that Russian Federation's perceives the international system as multipolar and defines as destabilized. While the systemic reasons are detected as determining sources for threat perceptions, Russia's search in international system is for national stability. Against threat definitions, Russian Federation emphasizes the deterrence capacity of military power, mainly nuclear power.