Agustin Barrios Mangore'nin 'Maxixe' adlı eseri ile 'Vals de la Primavera' adlı eserlerinin form ve armonik açıdan incelenmesi
Harmonic and form analysis of Agustin Barrios Mangore's wokrs entitled 'Maxixe' and 'Vals de la Primavera'
- Tez No: 718532
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN GÖBELEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fark yaratmış bu bestecinin; alaylı, çalışkan ve ismini geniş kitlelere duyurması açısından, yazmış olduğu a.g.e.'lerinin analizinin yapılmamış olması bir problem, hayatının bir yansıması olarak yazmış olduğu eserlerin amacı ya da dayandıkları sebep alt problem olmuştur. Agustin Barrios Mangore'nin iki eserinin analiz edildiği bu çalışmada konuyu tüm yönleriyle değerlendirebilmek adına bestecinin hayatına kısaca değinilmiştir. Özellikle çevresel faktörlerden etkilenerek geçirmiş olduğu değişim ve dönüşüm de bu tezde incelenmiştir. Gitar çalma tekniğinde önemli bir yer tutan Andres Segovia ile arasında yaşananların Barrios'un tekniğinde ve sahne kostümünde yaptığı değişikliklere ayrıca değinilmiş, sonuçları yazıya dökülmüştür. Barrios'un gitar dünyasına yapmış olduğu katkılar da bu tezde ele alınmıştır. Bestelediği etütler ve eserler, gitara başlangıç ve ileri düzey gitar çalma konusunda nitelikli çalışmalardır. Bestecinin hayatı gözlendiğinde; onun özverililiği ve gitar çalışma yöntemleri, kendini kanıtlama yolundaki çabaları, onun önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca kendine özgü bir felsefesi, Latin Amerika'nın 20. yy'ına etnomüzikolojik değerler kazandırması da onun incelenmesi gereken önemli bir besteci ve gitarist olduğunu göstermekle beraber a.g.t.'de bunlara değinilmiştir. Bu tezin araştırma yönteminde her iki eser romantik ve çağdaş dönemler açısından ayrı ayrı ele alınıp araştırılmıştır. Form, armoni, ritim ve besteleme teknikleri açısından incelenmiştir. Eserin çatısını oluşturan bestecinin hayatı anlatılırken yabancı kaynak kullanılmış, çeviri yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This composer who made a difference; In terms of being hardworking and making his name known to large masses, the fact that the the pieces mentioned he wrote were not analyzed was a problem, the purpose of the works he wrote as a reflection of his life or the reason they were based on became a sub-problem. In this study, in which two works of Agustin Barrios Mangore are analyzed, the life of the composer is briefly mentioned in order to evaluate the subject in all its aspects. The change and transformation that it has, especially by being affected by environmental factors, has also been examined in this thesis. The changes that Barrios made in the guitar playing technique and stage costume of what happened between Andres Segovia, who has an important place in the guitar playing technique, are also mentioned, and the results are noted. The contributions of Barrios to the guitar world are also discussed in this thesis. The etudes and works he composed are qualified studies on guitar playing at the beginning and advanced level. When the composer's life is observed; his dedication and guitar playing methods, his efforts to prove himself reveal his importance. In addition, his unique philosophy, bringing ethnomusicological values to the 20th century of Latin America, shows that he is an important composer and guitarist that needs to be examined, but these are mentioned in a.g.e. In the research method of this thesis, both works were handled and researched separately in terms of romantic and contemporary periods. The form has been studied in terms of harmony, rhythm and composition techniques. Foreign sources were used and the translation method was used while the life of the composer, who formed the framework of the work, was explained.