Kripto paranın teknoloji kabul ve kullanım birleştirilmiş modeli ile incelenmesi: Bitcoin kullanıcıları üzerine Türkiye incelemesi
Analysing crypto currency with unified theory of acceptance and use of technology (UTAUT) : A Turkey analysis on bitcoin users
- Tez No: 718531
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından ortaya çıkartılan Bitcoin özellikle son dönemde başta finans olmak üzere çeşitli alanlarda olağanüstü ilgi çekmiştir. Teknolojik altyapısı ve finans alanında devrimsel vaatleri nedeniyle kısa süre içerisinde geniş kullanıcı kitlesine ulaşan Bitcoin akademik olarak bir çok farklı boyutta incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı başta Bitcoin olmak üzere kripto para evrenini çeşitli boyutları ile anlamak ve Türkiye'deki kripto para kullanıcılarının bu yeni teknolojiye yönelik tutumlarının faktörlerinin anlaşılmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde para kavramı tarihsel gelişimi incelenmiş ve kripto paraların tanımı yapılarak tarihsel süreci detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Çevrimiçi anketler yolu ile yapılan veri toplama sürecinin sonunda 535 kişiden elde edilen veriler SPSS analiz programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli kullanılmış ve sonuçları son bölümde detaylı olarak paylaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları gelecekte Bitcoin kabulünü ve ona adaptasyonu geliştirmedeki faktörlere olanak sağlayacak bilgiyi genişletmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Bitcoin was first introduced by Satoshi Nakamoto, pseudonym used by a person or a group who developed Bitcoin, in 2008 and the concept drew a lot of attention from many sectors, especially the financial sector. With its technological background and its innovative offering for the finance sector, Bitcoin has reached out to a large audience in a relatively short term and it draws growing academic interest as a multidimensional concept. The purpose of this study is to bring insight into several aspects of the concept of cryptocurrency and to analyze the attitude of Turkish cryptocurrency enthusiasts towards this new technology. The first section of this study explores the historical development of the concept of currency and cryptocurrency and offers a definition of cryptocurrency. Data collection process involved online survey method and the data obtained from a total number of 535 participants was analyzed using SPSS data analysis software. Unified theory of acceptance and use of technology was used in this study and the results are discussed in detail in the last section. It is believed that the results obtained in this study are good addition to our knowledge about this subject which will improve the recognition of Bitcoin and its widespread use in the future.