Measuring the effect of social media strategies on the consumer perception of political parties in Turkey
Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya stratejilerinin tüketici algılarına etkisinin ölçülmesi
- Tez No: 718558
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, İşletme, Political Science, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde değişen rekabet ve çevre koşulları ile teknolojide yaşanan gelişmeler kar amacı güden/gütmeyen kuruluşların pazarlama yaklaşımlarında güncellemeler yapmalarını gerektirmiştir. Politik pazarlama alanındaki yoğun rekabet, belli oy potansiyeline ulaşabilmek ve seçmenlerin güvenini kazanabilmek için modern pazarlama yöntem ve tekniklerinin kullanılmasını gündeme getirmiştir. Seçmenlerle iletişim kurmak için modern seçim kampanyalarının başarısında dijital pazarlama unsurlarının kullanımı önem kazanmıştır. Özellikle gün geçtikçe her yaştan bireyin aktif olarak kullanmaya başladığı sosyal medya, politik pazarlama unsuru olarak kullanılan önemli bir dijital pazarlama aracı haline gelmiştir. Nitekim son yıllardaki seçim kampanyalarında siyasi partiler tarafından sosyal medya kullanımının bir kampanya aracı olarak etkinlikle kullanılmaya başlandığı ve sosyal medyanın seçmen algısını değiştirebilecek bir güce ulaştığı görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki siyasi partiler tarafından uygulanan sosyal medya stratejilerinin tüketici algısına etkileri ölçülmüştür. Bu bağlamda çalışmanın amacı bir siyasi parti adayının, seçmenleri izleyebilme ve güvenlerini kazanabilme noktasında yaptığı Twitter paylaşımlarında duygu analizi yönteminin kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kullanilan makina ogrenme sistemi Istanbul yerel Secimlerinden alinan Twitter verileri ile secim sonucu tahmini yapılmistir. Sonuçlardan edinilen izlenim Twitter platformunun secimi performansı ölçme konusunda gayet basaşarılı olmasıdır
Özet (Çeviri)
Today, changing competition and environmental conditions and developments in technology have required organizations that are for profit/non-profit to update their marketing approaches. Intense competition in the field of political marketing has brought the use of modern marketing methods and techniques to reach certain voting potential and to gain the trust of voters. The use of digital marketing elements has gained importance in the success of modern election campaigns to communicate with voters. Social media, which individuals of all ages have started to use actively, has become an important digital marketing tool used as a political marketing element. Actually, it is seen that the use of social media by political parties in the election campaigns in recent years has started to be used effectively as a campaign tool and that social media has reached a power that can change the perception of voters. In this study, the effects on consumer perceptions of social media strategy implemented by the political parties in Turkey were measured. In this context, the aim of this research is to determine whether sentiment analysis using Twitter activity on a political candidate post can be used as a tool to track consumer, in this case voter confidence during a campaign. In line with this purpose usıng the machine learning classification model, twitter data was analyzed during the Istanbul Municipal elections, the results indicate that Twitter can be used to determine election performanceç