Measuring the effect of celebrity endorsement on purchase intention: The role of brand image as a mediator
Kutsallık onayının satın alma amacı üzerindeki etkisinin ölçümesi: Bir arabulucu olarak marka imajının rolü
  1. Tez No: 659198
  2. Yazar: RAMDANI MURDIANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birçok Endonezya halkının dikkatini çeken trend, özellikle de şu anda, ünlüler tarafından popülerleştirilmeye çalışılan safran baharatıdır. Birkaç Endonezyalı ünlü safran işine katılmaya çalışıyor. Safran iş fırsatlatları, iş adamları safran işinin bir destekçisi olarak ünlünün popülaritesinden yararlandığında tanınmış hale gelir. Bu çalışmada ünlülerin tanıtım yapması, aradaki değişken olarak marka imajı olan SAFFRONESIA (Shamim Safran Endonezya) ürünlerinin satın alınma isteği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, güvenilirlik ve çekiciliğin göstergeleri ile ünlülerin tanıtımının, tüketicinin satın alma isteğine olan ilgisini artırma üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Marka imajında güç birliği ile tüketicileri cezbetmek için şirket, marka imajını daha cazip bir şekilde ve satın alma arzusunu yerine getirmede müşteri rehberliği sağlayan avantajlı birliktelik göstergeleri aracılığıyla iletiyor. Değişken satın alma isteğinin sömürücü faiz göstergeleri üzerindeki etkileri ile ilgili olarak, bu çalışma işlemsel faiz göstergesine ek olarak, şirketlerin uygun ve çekici reklam teknikleriyle satın alma isteğini artırmak için stratejiler oluşturmalarına yardımcı olmaktadır. Bu araştırma, çekici bir reklam ve doğru içerik seçimi ile sosyal medya üzerinden düzenli güncellemeler yaparak SAFFRONNESIA reklam oluşturma stratejisinin güçlendiril-mesine yardımcı oluyor. Ünlülerin tanıtımı ve popülaritesinin kullanılması, SAFFRONNESIA ürünlerinin satın alınma isteği belirlenmesine yönelik iyi ve olumlu bir marka imajı oluşturdu. Ünlülerin reklam yüzü olarak kullanılmasından elde edilen bir marka imajının oluşturulması, rakiplerden üstün bir marka imajı yaratabilir ve hedef tüketiciler için SAFFRONNESIA ürünlerini satın alma arzusuna olan gücü artırabilir.
Özet (Çeviri)
The trend that is attracting the attention of several Indonesian people, especially at this time is the trend of saffron spices from Iran which began to be popularized by celebrities. Several Indonesian celebrities are trying to get involved in the saffron business. Saffron business opportunities become viral when business people take advantage of the popularity of the celebrity as a supporter of saffron business. This study aims to analyze the effect of celebrity endorsement on the purchase intention of SAFFRONESIA (Shamim Saffron Indonesia) products with a brand image as an intervening variable. The results of this study indicate that celebrity endorsement with indicators of credibility and attractiveness has a positive effect on increasing consumer interest in purchase intention. To attract consumers through strength association on brand image, the company communicates brand image in a more attractive way and through favorability association indicators that provide customer guidance in fulfilling their desires in purchase intentions. Related to the implications of the variable purchase intention on explorative interest indicators, this study helps companies create strategies to increase purchase intention with appropriate and attractive advertising techniques, in addition to the transactional interest indicator, this research helps strengthen the strategy of SAFFRONNESIA image formation by making regular updates through social media with an attractive visual appearance and the right content selection. Utilization of the popularity of celebrity endorsement has formed a good and positive brand image towards the determination of the purchase intention of SAFFRONNESIA products. The formation of a brand image obtained from the use of celebrity as a celebrity endorsement can create a superior brand image from competitors and can increase the impetus on the purchase intention of SAFFRONNESIA products for target consumers.