Fe(III) ve Cu(II) iyonlarının polimerik kompozit membranlar ile sulu ortamdan uzaklaştırılması
Removal of Fe(III) and Cu(II) ions from Aqueous solutions by polymeric composite membranes
- Tez No: 718563
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, yeni membran geliştirme çalışmasında; poli(vinil alkol – co - etilen) ile selüloz filtre kullanılarak kompozit membranlar üretildi. Üretilen kompozit membranlar komplekssiz ve kompleksli ajan varlığında Fe(III) ile Cu(II) iyonlarının sulu çözeltilerden ayrıştırılmasında kullanılmıştır. Ayrışmanın yüksek olması amacı ile metal iyonlarının iyi tutulması için aljinik asit (AA) ile kompleks oluşturulmuştur. Ultrafiltrasyon denemeleri kesikli ultrafiltrasyon hücresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada parametre olarak basınç, karıştırma hızı, pH ve konsantrasyon farkı seçilmiştir. Çalışma sonuçlarında % 5,25(m/w) poli(vinilalkol – co - etilen) / selüloz kompozit membranlar kullanılarak aljinik asit varlığında 300 dev/dk hızda 45 Psi basınçta ve pH 4'te 0,5x10-4 M Fe(III) için en yüksek ayrıştırma verimi %50 olduğu gözlemlenmiştir. Cu(II) iyonları için en yüksek ayrıştırma verimi Aljinik asit varlığında, pH 4'da, 45 Psi basınçta, 0,75x10-4 M Cu(II) derişiminde ve 300 dev/dk hızda %5,25(m/w) poli(vinilalkol – co - etilen) / selüloz kompozit membran kullanıldığında %77 olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, in the new membrane development study; Composite membranes were produced using poly (vinylalcohol - co - ethylene) and cellulose filter. It has beenused in the separation of Fe (III) and Cu (II) ions from aqueous solutions of the produced composite membranes without complex and in the presence of complex agents. It is complexed with alginic acid (AA) in order to keep metal ions well in order to achieve high dissociation. Ultrafiltration trials were carried out using a batch ultrafiltration cell. Pressure, stirringspeed, pH and concentration difference were used as parameters in this study. In the results of the study, using 5.25% (m / w) poly (vinylalcohol -co - ethylene) / cellulose composite membrane in the presence of alginic acid at 300 rpm at a pressure of 45 Psi and at pH 4. It was observed that the highest separation efficiency for 5x10-4 M Fe (III) concentration was 50%. The highest separation efficiency for Cu (II) ions is 5.25% (m / w) at pH 4, 45 Psi pressure, 0.75x10-4 M Cu (II) concentration and 300 rpm speed in the presence of alginic acid. Poly (vinylalcohol -co - ethylene) / cellulose composite membrane efficiency was observed to be 77%.