The contractual relationship between users and social networking sites in the age of data economy
Veri ekonomisi çağında kullanıcılar ve sosyal ağlar arasındaki sözleşme ilişkisi
- Tez No: 718570
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sosyal ağlar birkaç yıl içinde milyarlarca kullanıcıya ulaşarak insanlığın tarihindeki en hızlı büyüyen fenomen oldu. Sosyal ağların ortak iş modeli, kullanıcılara bazı ücretsiz özellikler sağlarken kullanıcı verilerini toplamaya ve işlemeye dayanır. Bu çalışma, Sosyal ağların iş modelini sorgulayarak ve şeffaflık düzeylerini ve Türk kullanıcılarının etkileşim, mahremiyet kaygısı, bilinç ve güven düzeylerini anlamaya çalışarak verilerin sahipliğine iki taraflı bir yaklaşım sergilemektedir. Sosyal ağların kullanıcı sözleşmeleri, veri politikaları ve kullanıcı rızası yaklaşımı üzerine inşa edilmiş yasal çerçevesi bir taraftaki bir başlangıç noktası olarak, diğer taraftan da kullanıcıların beklentilerini anlamak için bir model oluşturulmuştur. Bu, şeffaflık ve güvene dayalı olarak kullanıcılar ve sosyal ağ platformları arasındaki ilişkilere bütünsel bir bakış niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Social Networking Sites' are the fastest growing phenomena in humankind's history as reaching to billions of users in a couple of years. The common business model of Social Networking sites is based on collecting user data and processing it while providing some free features to the users. This study is a two-sided approach to the ownership of data by questioning the business model of Social Networking Sites and trying to understand their level of transparency and Turkish users' engagement, privacy concern, consciousness and trust levels. Social Networking Sites' legal framework built upon user agreements, policies and consent approach has been put as a starting point from one end, from the other end a model has been built to understand users' expectations. This is a holistic view to the relations between users and social networking platforms based on transparency and trust.