Gebelerin sağlık algısının pandemi sürecinde koronavirüs anksiyete düzeyine etkisi
The effect of pregnancy perception on the level of coronavirus anxiety in the pandemic process
- Tez No: 718582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT YILAR ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma gebelerin sağlık algısının pandemi sürecinde koronavirüs anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı türdeki araştırma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 230 gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında "Anket formu, Sağlık Algısı Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma hesaplamaları ile bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) testleri yapılmıştır. Araştırmada gebelerin Sağlık Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması48.90±6,47 ve alt boyutlarından ise kontrol merkezi için 13.63±3.58, kesinlik için 12.61±2.94, sağlığın önemi için 11.80±1.96, özfarkındalık için ise 10.85±1.98 puan ortalamalarının olduğu saptanmıştır. Gebelerin Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalaması 6.93±2.81'dir. Ölçeğin kesim değeri 9 alındığında gebelerin koronavirüs anksiyete düzeylerinin %21.7 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of pregnant women's health perception on the level of coronavirus anxiety during the pandemic process.The descriptive study was conducted with 230 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Polyclinics of Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital. Survey form, Health Perception Scale and Coronavirus Anxiety Scale" were used to collect data. The data were collected by face-to-face interview technique.In the analysis of the data, percentage, mean and standard deviation calculations, sample t-test and single variable variance (ANOVA) tests were performed.