Bazı endüstriyel atıksuların evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerine olası etkileri
Potential effects of some industrial wastewater on domestic wastewater treatment plants
- Tez No: 718583
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELEBİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada evsel atıksu arıtma tesislerinde arıtma işlemi için kullanılan prosesler, bu proseslerin çalışma prensipleri ve organik yükü yüksek atıksuların evsel atıksu arıtma tesisleri üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu çalışma için literatürde bulunan kaynaklar taranarak gerekli bilgi, veri ve grafikler elde edilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmada gerekli teknik ve parametrik veriler incelenmiş olup, gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Organik yükü yüksek atıksularda bulunan BOİ, KOİ, AKM ve pH gibi değerler incelenerek olması gereken değerlerle karşılaştırmak suretiyle gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Organik yükü yüksek atıksuların atıksu arıtma tesislerinde bulunan ünite ve ekipmanlar üzerindeki etkileri araştırılmış ve gözlemlenmiştir. Evsel atıksu arıtma tesisleri bünyesinde oluşan işletme sorunları incelenerek gerekli araştırmalar yapılmış ve bu konu hakkında literatür taranarak bilgi ve bulgular değerlendirilmiştir. Organik yükü yüksek atıksuların evsel atıksu arıtma tesisleri üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla sonuçlandırma yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Konu ile ilgili parametrelerin gerçek ölçekli değerlerinin sağlanması amacıyla gerekli deneyler yapılarak materyal bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the processes for treatment in domestic wastewater treatment plants, the working principles of these processes and the negative effects of wastewater with high organic load on domestic wastewater treatment plants were investigated. For this study, the necessary information, data and graphics were obtained by scanning the sources in the literature. In this study, necessary technical and parametric data were examined and necessary evaluations were made. Values such as BOD, COD, AKM and pH in wastewaters with high organic load were examined and necessary evaluations were made by comparing them with the values that should be. The effects of wastewater with high organic load on the units and equipment in wastewater treatment plants were investigated and observed. Necessary researches were carried out by examining the operational problems within the domestic wastewater treatment plants, and the information and findings were evaluated by scanning the literature on this subject. In order to prevent the negative effects of wastewater with high organic load on domestic wastewater treatment plants, conclusions were made and suggestions were made. In order to provide the real-scale values of the parameters related to the subject, the necessary experiments were made and presented in the material section.