Gebelerin beden algısının cinsellik tutumlarına etkisi
The effect of body image of pregnant women on their sexuality attitudes
- Tez No: 838271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KUL UÇTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma; gebelerin beden algısının cinselliğe karşı tutumları üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı türde gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı türde olup, 15.10.2022 – 15.04.2023 tarihleri arasında gerekli izinlerin alınmasını takiben Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Polikliniği ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 503 gebe ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çok Yönlü Beden-Benlik İlişkileri Ölçeği”ve“Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği”kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve çoklu normallik varsayımı ile incelenmiştir. Çok yönlü beden-benlik ilişkleri ölçeği ve gebelikte cinselliğe karşı tutum ölçeği puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çok yönlü beden-benlik ilişkleri ölçeği ve gebelikte cinselliğe karşı tutum ölçeği puanları üzerine demografik özelliklerin etkisinin incelenmesinde yol analizi kullanılmış olup, hesaplama yöntemi olarak Maximum likelihood kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This descriptive study was conducted with the aim of examining the effect of body perceptions of pregnant women on their attitudes towards sexuality. Material-methods: The descriptive research involved 503 pregnant women between 15.10.2022 and 15.04.2023, following the acquisition of necessary permissions, at the Gülhane Training and Research Hospital Department of Obstetrics and Gynecology, and the Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Hospital Department of Obstetrics and Gynecology. Data collection included the use of the 'Descriptive Information Form,' the 'Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire,' and the 'Attitudes Towards Sexuality During Pregnancy Scale.' The normal distribution suitability was examined with the Kolmogorov-Smirnov test and the assumption of multivariate normality. The correlation between the scores of the Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire and the Attitudes Towards Sexuality During Pregnancy Scale was analyzed using Spearman's rho correlation coefficient. Path analysis with Maximum Likelihood as the calculation method was employed to evaluate the effect of demographic characteristics on the scores of the Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire and the Attitudes Towards Sexuality During Pregnancy Scale.