İlkokul öğretmenlerinin okul öncesi eğitimi ile ilgili düşünceleri ve okul öncesi eğitimden beklentileri
  1. Tez No: 71859
  2. Yazar: ŞERİFE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Eğitimin en önemli amaçlarından birisi, bireyin ve toplumun sosyal yönden gelişmesini sağlamak ve onun, içinde bulunduğu ortama dengeli bir şekilde uyumunu gerçekleştirmektir. Bu uyumun temelleri de eğitimin ilk basamağı olan okulöncesi eğitimde atılabilir. Bu dönem, kişiliğin gelişmesi yönünden de önemlidir. Çünkü temel bilgi ve beceriler bu dönemde kazanılır. Çocuğun doğuştan getirmiş olduğu potansiyeli en üst düzeye çıkartabilmesini ve bunu gösterebilmesini sağlayacak uyarıcılara ihtiyacı vardır. Çocuğun, hayatının ilk yıllarındaki sosyo-ekonomik ve kültürel çevre ve yaşantı farklılıkları, ilerdeki yıllarda görülen çeşitli gelişim farklılıklarının sebebini oluşturmaktadır. Bu yüzden okulöncesi eğitimine verilen önem artırılmalı ve ilkokullarla işbirliği içinde çalışmalıdır. İlkokulda başarısız olan çocukların başarısızlık sebeplerini ve eksik oldukları yönleri en iyi tespit edebilecek olanlar ilkokul öğretmenleridir. Bu sebeple ilkokul öğretmenlerinin okulöncesi eğitimi ve anaokulları hakkında düşünce ve bilgilerini tespit etmek, onların anaokullarından neler beklediklerini anlamak, anaokullarında nelere ağırlık verilmesi gerektiği, ne şekilde bir eğitimin ilkokula daha faydalı olacağı konusundaki fikirlerini öğrenmek, öğretmenlerin bilgilendirilmeleri ve varsa yanlış beklentilerinin değişmesi konusunda yapılacak olan daha sonraki çalışmalara ışık tutarak yardım etmek amacıyla yapılmıştır. XIAraştırmanın modeli tarama modelidir. Araştırmada anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yapıldı. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve İlköğretim Okullarındaki öğretmenlere Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla anketler gönderilmiş ve doldurulduktan sonra aynı şekilde toplanarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya değişik okullardan sadece 1., 2. ve 3. sınıf öğretmenleri olmak üzere toplam 526 öğretmen katılmıştır Veriler üç grup cevap içermektedir ; birinci grupta, kişisel bilgilerle ilgili sorular vardır. İkinci gruptakiler ise, öğretmenlerin okulöncesi eğitimi ile ilgili fikirleri beklentileri ve değerlendirmeleri ile ilgili sorulardır. Üçüncü grup sorular ise bilgi sorularıdır, bu sorular belli konularda deneklerin neleri ne düzeyde bildiklerini ölçmek için hazırlanmış sorulardır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanıldı. Anket cevapları puanlanıp bilgisayara girilmiş önce frekans ve yüzdeleri alınmış, bütün soruların cinsiyet, kıdem ve mezun olunan kurumla karşılıklı çapraz tabloları yapılmıştır. Değerlendirmede korelasyon ve varyans analizi yapılmıştır. İlkokul öğretmenlerinin büyük bir kısmı, okulöncesi eğitiminin çocuğa katkısı ile ilgili soruların hepsine de olumlu görüş belirtmişlerdir. xnAçık uçlu sorulardan,“Okulöncesi programları hazırlanırken ilkokul öğretmenlerinin fikirlerinin alınması ne yönden faydalıdır?”sorusuna verilen cevaplar ; ilkokul öğretmenlerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanma, ilkokula hazırlık, ilkokuldaki sorunları ilkokul öğretmenleri daha iyi bilir, ilkokulla bütünlük, ilkokul öğretmeni çocuğun eğitimi ile yakından ilgili, ilkokul okulöncesinin devamıdır gibi başlıklar altında toplanmış. İlkokula hazırlık yönünden okulöncesinden neler bekliyorsunuz?" sorusuna ise, sosyal, duygusal, zihinsel, fiziksel gelişim, dil gelişimi, el becerisi kazanması, arkadaşlık kurabilme, sorumluluk kazanabilme, gerekli temel kurallara uyabilme ve ilkokula hazırlık gibi konularda eğitilmeleri ve gelişmelerini bekliyorlar. Okulöncesi eğitimi ile ilgili bilgiye dayanan II. grup soruları da, öğretmenlerden doğru bilenlerin oranı oldukça düşüktür. Anaokulunun etkisi ile ilgili soruların cinsiyet, kıdem ve mezun olunan kurumla ilişkisine bakmak için korelasyon ve varyans analizi yapıldı, bazı sorularda 0.01 veya 0.05 düzeyinde anlamlı ilişki bulundu. xm
Özet (Çeviri)
In primary education, the most perfect educators are certanly the primary school teachers, who determine to the causes of failures and imperfect positions of the children. This study was prepared in order to determine to the preschool education, ideas and knowledges of primary school teachers, understand what the teachers expect for the nursery school, find out their opinion concerning how kind of education can profit most for the primary schools and which subjects shold be considered in nursery schools, educate to the primary school teachers about primary and nursery educations and change to the wrong opinions about these educational system; so help to the other studies and offer solutions on this subject. The model of this research is a ranking model, carried out in Gebze/ KOCAELİ. In the first group, there are questions about personal informations. In the second group, the questions are aimed to the opinions, evaluations and wishes of primary school teachers concerning preschool education. The third group, includes information questions. Those questions were prepared in order to evaluate to the levels of persons, who were profitted in this study concerning certain subjects. Also; SPSS Program was used to evaluate datas. In this study, the most of primary school tearchers stated positive opinions to the whole questions concerning benefit of preschool education for the children. The answers of the question which include how it could be useful to getting the opinions of the primary school teachers while the preschool program were preparing, consist of profitting from the knowledge and experiments of primary school teachers, preparing to primary school, XTVwholeness whit primary school, relations between the problems of primary school and primary school teachers, the role of primary school teachers in primary educations. Concerning the questions of what it is expected from the preschool education as preparing to primary school, the primary teachers stated to expect that the children should be educated on the subjects of social, emotional, intellectual, physial progress, the progress of language, gaining hand-skils and responsibility, becoming friends adapting to the necessary basic rules and preparation to the primary school. In order to study on the connections between the questions (with the effect of nursery school) and sexuality, seniorty and institution that the teachers graduated from corelation and variance analysis were made and found an meaningful relation at the level of 0.01 or 0.05 in some questions. XV