Mitral kapak replasmanı yapılan hastalarda triküspit kapak yetmezliğinin onarımında triküspit kapak de vega anüloplasti ve triküspit kapak ring anüloplasti tekniklerinin erken ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of early and long-term results of tricuspid valve de vega anuloplasty and tricuspid valve ring anuloplasty techniques in repair of tricuspid valve regurgitation in patients with mitral valve replacement
- Tez No: 718591
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Triküspit kapak yetmezliği günümüzde sık olarak görülmektedir. Özellikle sol kalp kapak hastalıklarına ikincil olarak görülen triküspit kapak yetmezliğinin tedavisinde günümüzde çeşitli cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Çalışmamızın amacı triküspit kapak yetmezliğinde sık olarak kullanılmakta olan Triküspit kapak De Vega Anüloplasti(TDVA)ve Triküspit kapak Ring Anüloplasti(TRA) yöntemlerinin karşılaştırılarak araştırılmasıdır.Gereç ve yöntem : 01.01.2017-31.12.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde romatizmal nedenli mitral kapak replasmanı yanında triküspit kapak De Vega Anüloplasti ya da triküspit kapak Ring Anüloplasti uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif olarak dizayn edilmiş olup hastane veritabanı, hasta dosyaları ve arşiv kayıtları esas alınmıştır. Çalışma; mitral kapak replasmanı yanında Triküspit kapak De Vega Anüloplasti yapılanlar ile mitral kapak replasmanı ile Triküspit kapak Ring Anüloplasti yapılanlar olarak iki gruptan oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 125 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif süreçleri araştırılmış olup hastaneye geldikleri son kontroldeki kardiyak durumları araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 28-78 arasında değişmekte olup, 36'sı ( %28.8) erkek, 89'u (%71.2) kadın olmak üzere toplam 125 olgu ile yapıldı. Yaş ortalaması 56.11±10.97 yıldır. Olguların 95'ine (%76) TRA, 30'una (%24) TDVA işlemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Tricuspid valve insufficiency is common nowadays. Various surgical methods are currently used in the treatment of tricuspid valve insufficiency, which is especially secondary to left heart valve diseases. The aim of our study is to compare Tricuspid valve De Vega annuloplasty and Tricuspid valve Ring Annuloplasty methods, which are frequently used in tricuspid valve insufficiency. Materials and Methods: Patients who underwent tricuspid valve De Vega Annuloplasty or tricuspid valve Ring Annuloplasty in addition to mitral valve replacement at Health Sciences University Kartal Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between 01.01.2017 and 31.12.2019 were included in the study. The study was designed retrospectively and was based on hospital database, patient files and archive records. Our study consisted of two groups as those who underwent Tricuspid valve De Vega Annuloplasty in addition to mitral valve replacement and those whounderwent mitral valve replacement and Tricuspid valve Ring Annuloplasty. A total of 125 patients were included in the study. The preoperative, intraoperative and postoperative processes of the patients were investigated, and their cardiac status at the last follow-up visit to the hospital was investigated. Results: The ages of the patients included in the study ranged from 28 to 78. It was performed with a total of 125 cases, 36 (28.8%) male and 89 (71.2%) female. The mean age is 56.11±10.97 years. TRA was performed in 95 (76%) and TDVA in 30 (24%) cases.