Cerrahi olarak tedavi edilen asetabulum kırıklarının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of surgically treated acetabulum fractures
- Tez No: 718592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Asetabulum kırıklarının tedavisi; bölgenin kompleks anatomisi, kırığa ulaşmadaki güçlükler, görece daha nadir görülen bir yaralanma olması, zorlu cerrahi teknik ve olası komplikasyonlar nedeniyle önemini koruyan konuların başında gelmektedir. Asetabulum kırıklarının olası komplikasyonları nörolojik yaralanma, enfeksiyon, avasküler nekroz (AVN), heterotropik ossifikasyon (HO), derin ven trombozu (DVT), posttravmatik artroz, pulmoner emboli (PE) ve mortalitedir. Redüksiyonun kalitesi, hasta memnuniyetini, posttravmatik artroz gelişmesinin önlenmesini ve normal eklem fonksiyonlarının korunmasını doğru orantılı olarak etkilemektedir. Çalışmamızda Ocak 2013 – Ocak 2021 tarihleri arasında asetabulum kırığı nedenli opere edilen hastalar retrospektif olarak tarandı. Dahil edilme kriterlerine uyan 65 hastanın klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirdik. Klinik değerlendirme amacıyla Merle D'Aubine Değerlendirme Ölçeği ve Harris Kalça Skalası kullanıldı. Radyolojik olarak Matta Redüksiyon Kalitesi ölçeği ve Matta Radyolojik Sonuç ölçeği kullanıldı. Çalışma sonucunda major travma ile yaralanan hastaların büyük çoğunluğunda asetabulum kırığına ek olarak kas iskelet veya diğer sistem yaralanmalarının eşlik ettiği görüldü. Tanı konulmasında direkt grafilerin yanında BT incelemesini gerekli olduğu ve incelenen hastalarda en sık kırık tipinin posterior duvar kırığı olduğu tespit edildi. Postoperatif redüksiyon kalitesinin ve klinik sonuçların T-O süresiyle ilişkili olmadığı görüldü. Kocher – Langenbeck (K-L) yaklaşımında ve kombine cerrahi yaklaşımlarda HO riskinin arttığı tespit edildi. K-L yaklaşımınıunı AVN üzerine doğrudan etkisinin olmadığı değerlendirildi. Klinik sonuçların radyolojik sonuçlar ile paralel olarak redüksiyon kalitesi ile uyumlu olduğu, fakat klinik skorların radyolojik sonuçlardan daha iyi olduğu değerlendirildi. Öte yandan anatomik redüksiyonun iyi klinik sonuçlara doğrudan etki etmediği ve klinik üzerinde etkili birçok parametre olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Treatment of acetabulum fractures; The complex anatomy of the region, difficulties in reaching the fracture, being a relatively rare injury, difficult surgical technique and possible complications are among the issues that maintain their importance. Possible complications of acetabular fractures are neurological injury, infection, avascular necrosis (AVN), heterotropic ossification (HO), deep vein thrombosis (DVT), posttraumatic arthrosis, pulmonary embolism (PE), and mortality. The quality of reduction directly affects patient satisfaction, prevention of posttraumatic arthrosis development and preservation of normal joint functions. In our study, patients who were operated for acetabular fracture between January 2013 and January 2021 were retrospectively scanned. We evaluated the clinical and radiological outcomes of 65 patients who met the inclusion criteria. Merle D'Aubine Rating Scale and Harris Hip Scale were used for clinical evaluation. The Matta Reduction Quality scale and the Matta Radiological Outcome scale were used radiologically. As a result of the study, it was observed that musculoskeletal or other system injuries were accompanied in addition to acetabulum fracture in the majority of patients injured by major trauma. It was determined that CT examination was required in addition to direct X-rays in the diagnosis, and the most common fracture type in the patients examined was posterior wall fracture. It was observed that the quality of postoperative reduction and clinical results were not related to T-O time. It was determined that the risk of HO increased in the Kocher-Langenbeck (K-L) approach and combined surgical approaches. It was evaluated that the K-L approach did not have a direct effect on AVN. It was evaluated that the clinical results improved according to the reduction quality in parallel with the radiological results, but the clinical scores were better than the radiological results. On the other hand, it has been determined that anatomical reduction does not directly affect good clinical results and there are many parameters that are effective on the clinic.