Gömülü 3. molar dişlerin cerrahisinde hastalardaki dental anksiyete seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of dental anxiety level in patients in surgery of impacted third molars
- Tez No: 718599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TOLGA KORKMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anksiyete; belirsiz bir tehlikeye karşı bilinçaltında oluşan huzursuzluk ve endişe durumudur. Dental anksiyete ise, diş tedavisi prosedürlerinde yer alan zorluklardan, aile ve sosyal çevredeki travmatik diş hekimi deneyimi hakkındaki söylentilerden veya kişinin kendi yaşadığı kötü deneyimden kaynaklanabilir ve durumluluk anksiyetesi olarak tanımlanabilir Ağızda gömülü kalma ihtimali en fazla olan diş 3. Molar dişlerdir. Gömülü 3. molar diş cerrahisi çoğunlukla lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için hastalarda yüksek seviyede anksiyete oluşturmaktadır. Özellikle günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır. Günümüz şartlarında insanlar güvenilir kaynaklar yerine ulaşımı daha kolay olan fakat kaynağı belli olmayan, doğruluğu kanıtanmamış subjektif bilgiler içeren kaynaklara başvurmaktadır. Bu yollardan günümüzde en fazla kullanılanı şüphesiz sosyal medyadır. Çalışmamızın amacı, kliniğe gömülü diş şikayeti ile başvuran hastaların, kliniğimize başvurdukları sırada geçmişte edinmiş oldukları gömülü diş çekimi hakkındaki bilgilerin ve bu bilgilerin kaynaklarının, hastaların diş çekimi sürecine olan etkisini saptamaktır. Gömülü diş şikayeti ile kliniğimize başvuran 60 hasta, kliniğimize başvuru sırasında gömülü diş çekimi hakkındaki bilgilerinin kaynaklarına göre 3 gruba ayrıldı. Bu hastaların ilk randevu sırasında anksiyete değerleri stai-s, stai-t ve mdas ile saptandı. Daha sonra ameliyat günü preop ve postop anksiyete değerleri anketler yardımı ile tespit edildi. Ayrıca hastaların ameliyat sonrası süreçte ağrı seviyesi VAS ile tespit edildi. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde ödem miktarları ölçüldü. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde preoperatif mdas seviyesi sosyal medya üzerinden ameliyat hakkında bilgi edinen hastalarda istatistiksel olarak diğer gruplara göre yüksek bulunmuştur. Bu hastalar operasyon öncesi değerlendirilip anksiyolitik prosedürler uygulanarak ameliyat sürecini rahat atlatmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Anxiety; It is a state of restlessness and anxiety that occurs in the subconscious against an uncertain danger. Dental anxiety, on the other hand, can result from difficulties involved in dental treatment procedures, rumors about the traumatic dentist experience in the family and social environment, or one's own bad experience and can be defined as state anxiety. The teeth that are most likely to be impacted in the mouth are the third molars. Because impacted third molar surgery is an operation that is mostly performed with local anesthesia, it creates a high level of anxiety in patients. Especially nowadays, it has become very easy to access information. In today's conditions, instead of reliable sources, people refer to sources that are easier to access, but whose source is not clear and which contain unproven subjective information. Undoubtedly, social media is the most used of these ways today. The aim of our study is to determine the effect of the information about the impacted tooth extraction that the patients who applied to the clinic with the complaint of impacted teeth had obtained in the past when they applied to our clinic, and the effects of the sources of this information on the tooth extraction process of the patients. 60 patients who applied to our clinic with the complaint of impacted teeth were divided into 3 groups according to the sources of their knowledge about impacted tooth extraction at the time of admission to our clinic. Anxiety values of these patients at the first appointment were determined by stai-s, stai-t and mdas. Then, preoperative and postoperative anxiety values on the day of surgery were determined with the help of questionnaires. And the amount of pain of the patients in the postoperative period was determined by Vas. The patients were followed up on the 2nd and 7th days after the surgery. When the results of the study were evaluated, the preoperative mdas level was found to be statistically higher in patients who obtained information about the surgery through social media compared to other groups. These patients can be evaluated before the operation and anxiolytic procedures can be applied, so that they can easily get through the operation process.