Mikroişlemci denetimli hibrit sistem tasarımı ve uygulaması
Microprocessor controlled hybrid system desing and implementation
  1. Tez No: 718628
  2. Yazar: MELİKE ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenilenebilir enerjinin günümüzde ve gelecekte daha verimli kullanılabilmesi ve devamlılığının sağlamayı başarabilmesi açısından yapılan bir çalışmadır. Yenilebilir enerji kaynaklı elektrik enerjisinin üretiminde hibrit enerji üretim sisteminin modelinin kurulumunun yapılması ve sistemin enerji üretimi üzerindeki etkileri analiz edilerek gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Kurulan hibrit enerji üretim sistemi rüzgâr ve güneş enerjisinden faydalanılmıştır. Bu enerji türlerinin yetersiz kalması durumunda enerji depolama sisteminden enerji temin edilmektedir. Hibrit enerji üretim sistemlerinde enerji üretiminin devamlılığını sağlamak amacıyla mikrodenetleyici ile denetim yapılmıştır. Yükselen enerji faturaları, enerji kesintileri ve üretimin çevreye zarar vermeden yapılması açısından hibrit enerji üreten sistem, şebeke ve diğer sistemlere göre daha cazip olduğunu göstermektedir. Sisteme dâhil edilen enerji depolama sistemi sayesinde herhangi bir yük olmasa dahi sistem enerji üretmeye devam ederek enerji depolama yapacaktır. Bu sayede istenildiği zaman depolanan enerji kullanılabilir ve üretim kesintisiz bir şekilde devam etmesi sağlanmıştır. Hibrit enerji üreten sistemi kurulduktan sonra üretim değerleri izlenmiştir. Elde edilen enerji verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a study carried out in order to ensure that renewable energy can be used more efficiently today and in the future and to achieve its continuity. Necessary calculations were made by establishing the model of the hybrid energy production system in the production of electrical energy from renewable energy and analyzing the effects of the system on energy production. The established hybrid power generation system has benefited from wind and solar energy. In case these energy types are insufficient, energy is supplied from the energy storage system. In order to ensure the continuity of energy production in hybrid energy production systems, control was made with a microcontroller. In terms of rising energy bills, power cuts and production without harming the environment, the hybrid energy generating system shows that it is more attractive than the grid and other systems. Thanks to the energy storage system included in the system, even if there is no load, the system will continue to produce energy and store energy. In this way, the stored energy can be used whenever required and the production continues uninterruptedly. After the hybrid energy generating system was installed, the production values were monitored. The energy data obtained were evaluated.