Kronik inmeli hastalarda aerobik egzersizin kognitif fonksiyonlar üzerine akut etkileri
Acute effects of aerobic exercise on cognitive functions in patients with chronic stroke
- Tez No: 718627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli hastalarda aerobik egzersizin kognitif fonksiyonlar üzerine akut etkilerini incelemektir. Çalışmaya inme tanısı almış, kronik dönemde olan toplam 32 birey dahil edildi. Bireyler yaş ortalaması 54,93 ± 3,46 yıl olan (n=16) çalışma grubu ile 52,81 ± 4,08 yıl olan (n=16) kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup için de Standardize Mini Mental Testinden 18 ve üzeri puan alan bireyler çalışmaya dahil edildi. Çalışmada kullanılan tüm ölçümler aynı fizyoterapist tarafından yapıldı. Bireylerin kognitif değerlendirmeleri için Standardize Mini Mental Test, Stroop Testi T-BAG formu, Wechsler Sayı Dizisi alt parametresi ile Harf İşaretleme Testi kullanıldı. Çalışma grubundaki inmeli bireylere yarım saat orta şiddette bisiklet ergometresi uygulandı. Kontrol grubundaki inmeli bireyler ise yarım saat sessiz bir odada bekletildi. Her iki grupta da bireylere yarım saat sonra nabız, saturasyon ve Kan basıncı ile birlikte Stroop Testi T-BAG Formu, Wecshler Sayı Dizini Testleri ve Harf İşaretleme Testleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effects of aerobic exercise on cognitive functions in patients with chronic stroke. A total of 32 individuals who were diagnosed with stroke and were in the chronic phase were included in the study. Individuals were divided into two groups, the study group with a mean age of 54.93 ± 3.46 years (n=16) and the control group with a mean age of 52.81 ± 4.08 years (n=16). Individuals who scored 18 and above on the Standardized Mini Mental Test for both groups were included in the study. All measurements used in the study were made by the same physiotherapist. Standardized Mini-Mental Test, Stroop Test T-BAG form, Wechsler Digit Scale sub-parameter and Letter Marking Test were used for cognitive evaluation of individuals. Half an hour of moderate intensity bicycle ergometry was applied to the stroke individuals in the study group. Stroke individuals in the control group were kept in a quiet room for half an hour. In both groups, pulse, saturation and blood pressure, Stroop Test T-BAG Form, Wecshler Digit Index Tests and Letter Marking Tests were repeated half an hour later.