Mikroişlemci denetimli katodik koruma devresinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and construction of microprocessor based cathodic protection circuit
  1. Tez No: 114653
  2. Yazar: NİHAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
MİKROİŞLEMCİ DENETİMLİ KATODIK KORUMA DEVRESİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihat AKYÜZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, katodik korumaya neden gerek duyulduğu ve şimdiye kadar ne tür katodik koruma devreleri kullanıldığı anlatılmıştır. Tez kapsamında katodik koruma uygulamaları için, mikroişlemci denetimli ve yük frekanslı bir dc-dc dönüştürücü tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan devre; güç, akım geri besleme, MOSFET sürücü, referans gerilim girişi ve mikroişlemci bölümlerinden oluşmaktadır. Akım geri beslemesi ile her bir darbe içerisinde aşırı akım koruması sağlanmıştır. Referans gerilimi, mikroişlemci programında değerlendirilerek çıkış gerilim seviyesi belirlenmiştir. Kapalı döngü kontrol (gerilim geri beslemesi) ve mikroişlemci programı ile çıkış dalgalanması minimuma indirilmiştir. Bilim Kodu : 608.0 1.05 Güç Elektroniği Anahtar Kelimeler : Katodik Koruma, Dc-Dc Dönüştürücüler, Mikroişlemci Sayfa Adedi :187 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.M.Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND CONSTRUCTION OF MICROPROCESSOR BASED CATHODIC PROTECTION CIRCUIT (M.Sc.Thesis) Nihat AKYÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, the importance of cathodic protection and cathodic protection systems that have been in use are explained. A microprocessor controlled, high frequency dc/dc converter suitable for cathodic protection has been designed and tested in this thesis. The developed system consists of a power circuit, current feedback and control circuit. Pulse by pulse current protection has been implemented. Microprocessor generates pulse width modulation signals to regulate the output voltage at the desired reference value with low ripple. Science Code : 608.01.05 Power Electronic Keywords : Cathodic Protection, Dc-Dc Converters, Microcontroller, Number of the Pages : 1 87 Adviser of the Thesis : Yrd.Doç.Dr.M.Timur AYDEMİR