Erişkin bireylerde midpalatal sutur maturasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of midpalatal suture maturation in adults
  1. Tez No: 718631
  2. Yazar: ESRA BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ, DOÇ. DR. GÖKHAN SERHAT DURAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; yetişkin bireylerde midpalatal sutur maturasyon seviyesinin farklı yöntemler ile değerlendirilerek, sutur açıklığının kronolojik yaş ile ilişkisinin incelenmesi ve bu veriler arasında herhangi bir korelasyon bulunup bulunmadığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, teşhis ve tedavi planlaması amacıyla elde edilen KIBT görüntüleri kullanıldı. Araştırmamıza, 31 erkek (ortalama:38,5 yıl yaş, max:53 min:24), 43 kadın (ortalama:41 yıl yaş, max:56 min:24) toplam 74 birey dâhil edildi. KIBT görüntüleme yöntemi ile elde edilen midpalatal sutur tanı görüntüleri üzerinde, sutur maturasyon aşaması tespit edildi. Ayrıca ImageJ (Ver.1.52a) yazılımı vasıtasıyla fraktal kutu sayımı analizine de tabi tutuldu. Maturasyon aşaması ile fraktal boyutlar arasındaki korelasyon Spearman'ın korelasyon katsayısı kullanılarak istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Araştırmamızda; sutur maturasyon aşamalarının değerlendirilmesi sonucunda 23 bireyde suturun açık olduğu (%31,08), 51 bireyde suturun kapalı olduğu(%68,91) tespit edildi. Örneklem içerisinde cinsiyetler ile sutur maturasyon aşamaları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p>0,05). Fraktal analiz değerleri yaş grupları açısından incelendiğinde istatistiksel anlamlı farklılık sergilememektedir (p>0,05). Ancak erkek hastaların fraktal analiz değerleri kadın hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek seviyede bulunmuştur (erkek 1,13 ±0,05, kadın 1,08 ±0,08).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to evaluate the midpalatal suture maturation stages in adults with different methods in order to inspect the relationship between suture fusion and chronological age; and to determine whether there is any correlation between these data. Materials and Method: CBCT images, previously obtained for medical purposes, were used in our study. A total of 74 individuals, 31 male (mean: 38.5 age, max: 53 age, min: 24 age), 43 female (mean: 41 age, max: 56 age, min: 24 age), were included in the study. Midpalatal suture diagnostic images obtained by CBCT imaging were subjected to fractal box count analysis by ImageJ (Ver.1.52a) software. The correlation between the maturation stage and fractal dimensions was calculated using Spearman's correlation coefficient. Results: In our study, we evaluated that 51 patients' suture was fused (%68,91) and 23 patients' sutures were not fused (%31,08). There was no statistically significant relationship between genders and suture maturation stages in the sample (p>0.05). In terms of age groups, fractal analysis values had no statistically significant difference (p>0.05). However, fractal analysis values of male patients were found to be statistically significantly higher than female patients (male 1.13 ±0.05, female 1.08 ±0.08).