Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin psikolojik esneklik düzeyleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological flexibility levels and intolerance of uncertainty levels of family medicine speciality students in turkiye
  1. Tez No: 870464
  2. Yazar: MAHİR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin psikolojik esneklik düzeyleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte, tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemi Türkiye'deki 7 bölgeyi temsil edecek olan sekiz klinikte görev yapan 362 aile hekimliği uzmanlık öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ)”ve“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ)”kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların 233'ü (%64,4) kadın, 129'u (%35,6) erkekti. Yaş ortalaması 30,9±5,4 (min:24-maks:57) yıldı. Araştırmamızda 171 (%47,2) katılımcının bireysel/grupla psikolojik destek aldıkları veya psikiyatrik ilaç kullandıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between the psychological flexibility levels and intolerance of uncertainty levels of family medicine specialty students in Turkey. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional, descriptive research. The sample of the study consists of 362 family medicine specialty students working in eight clinics representing 7 regions in Turkey. In the study,“Sociodemographic Information Form”,“Psychological Flexibility Scale (PFS)”and“Intolerance of Uncertainty Scale (BTS)”were used. The data obtained was analyzed with SPSS 22.0 program. Results: 233 (64.4%) of the participants were women and 129 (35.6%) were men. The mean age was 30.9±5.4 (min:24-max:57) years. In our research, it was determined that 171 (47.2%) participants received individual/group psychological support or used psychiatric medication.