İş sağlığı ve güvenliğinde eğitimin önemi: Üniversite öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı üzerine bir çalışma
He importance of education in occupational health and safety: A study on occupational health and safety awareness of university students
- Tez No: 718637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sağlık Eğitimi, Architecture, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitelerde verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ne düzeyde verildiği araştırılarak öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını ölçmektir. Bununla birlikte öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, sınıfı ve not ortalamasının iş sağlığı ve güvenliği farkındalığında bir farklılaşmaya neden olup olmadığı araştırılacaktır. Çalışmada Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin öğrencilerinden 287 kişinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalık düzeyi üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. 5'li Likert ölçeğine göre hazırlanmış olan anketin istatistiksel analizi SPSS 20 paket programı ile yapılmıştır. Uygulanan anket çalışması demografik ve iş sağlığı ve güvenliği farkındalık düzeyini ölçmeye yönelik verileri içeren maddelerden oluşmaktadır. 100 tam puan %100 iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını ifade etmektedir. Normallik analizine göre verilerin normal dağıldığı görülmüş ve analizde parametrik testlerden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin İSG farkındalık düzeyleri pozitif yönde %65,2 olarak bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin İSG farkındalık düzeylerinin orta seviyede çıkması, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerine eğitim sisteminin tüm kademelerinde yer verilmesi gerekliliğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It is to measure the occupational health and safety awareness of the students by investigating the level of occupational health and safety training given in universities. In addition, it will be investigated whether the gender, age, class and grade point average of the students cause a difference in occupational health and safety awareness. In this study, a survey was conducted on the Occupational Health and Safety awareness level of 287 students from Çankaya University Faculty of Architecture. The statistical analysis of the questionnaire, which was prepared according to a 5-point Likert scale, was made with the SPSS 20 package program. The applied questionnaire consists of items containing data to measure the demographic and occupational health and safety awareness level. 100 full points represent 100% Occupational Health and Safety Awareness. According to the normality analysis, it was seen that the data were normally distributed and parametric tests were used in the analysis. As a result of the analysis, the OHS awareness level of the students participating in the research was found to be 65.2% in a positive way. The fact that the OHS awareness level of university students is at a medium level indicates the necessity of giving place to Occupational Health and Safety trainings at all levels of the education system.