İş sağlığı ve güvenliğinde uyuşturucu madde bağımlılığı analizi
Analysis of drug addiction in occupational health and safety
  1. Tez No: 949845
  2. Yazar: AHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA KIRKINCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Healthcare Management, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, iş sağlığı ve güvenliği bağlamında iş yerlerinde madde kullanımının bireyler, toplumsal yapı ve kurumsal süreçler üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma, madde bağımlılığının iş süreçlerine doğrudan (iş kazaları, devamsızlık) ve dolaylı (davranışsal problemler, aile ilişkilerinde bozulma) etkilerini değerlendirmekte beraber, ayrıca bu etkileri azaltmaya yönelik çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışması, madde bağımlılığına karşı toplumsal farkındalık oluşturmayı, eğitimin ve sosyal destek mekanizmalarının bağımlılıkla mücadeledeki kritik rolünü vurgulamayı ve bu sorunun önlenmesine yönelik çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tez, Kayseri il merkezinde 18 yaş üstü 440 katılımcıyla yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistikler, t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) gibi yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, tezin amacına uygun şekilde gruplandırılarak yorumlanmıştır. Sonuçlara göre erkeklerin aile ve topluma yönelik duyarlılıkları daha yüksektir. Gençlerin ise farkındalık düzeyleri yaşla alma ile birlikte azalmaktadır. Üniversite mezunlarının bağımlılık konusundaki bilinç düzeylerinin diğer eğitim seviyelerine göre daha yüksek olduğunu belirlenmiştir. Meslek grupları arasında öğrencilerin toplumsal duyarlılığının en yüksek seviyede olduğu gruplardır. Orta gelir grubundakilerin diğer gruplara göre bağımlılıkla mücadelede daha bilinçli olduğu belirlenmiştir. Düşük gelir grubundakilerin ise daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır. Tezin sonuçlarına göre, madde kullanımı iş yerlerinde devamsızlık, iş yavaşlatma ve kazalara neden olup, üretkenliği ve motivasyonu olumsuz etkilemektedir. Sosyal bağların zayıflaması, bireylerin kişisel sorunlarını daha da derinleştirmektedir. Bu durum, iş güvenliğini tehlikeye atarak bireysel problemlerin kurumsal boyutta daha ciddi sorunlara dönüşmesine neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, madde kullanımı bireylerde depresyon, öfke kontrol problemleri ve uyku bozukluklarına neden olarak aile bağlarını ve sosyal çevrelerini olumsuz etkilemektedir. Benzer bir şekilde bu durum kurumsal problemlerin daha belirgin hale gelmesine neden olduğu da tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, iş yerinde bağımlılıkla mücadelede stratejik adımların planlanması ve uygulanması için önemli bir kaynak sunarak ileride yapılacak araştırmalar ve uygulamalarda rehberlik edecek bir çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of substance use in workplaces on individuals, social structures, and institutional processes, focusing on occupational health and safety. It evaluates both direct impacts, such as workplace accidents and absenteeism, and indirect effects, like behavioral problems and family relationship deterioration. The study also proposes solutions, highlighting the importance of raising societal awareness, education, and support mechanisms in combating addiction. The research was conducted with 440 participants aged 18 and above in the central district of Kayseri. Data were analyzed using SPSS software, employing descriptive statistics, t-tests, and One-Way ANOVA. Results reveal that men show higher sensitivity towards family and community, while younger individuals display reduced awareness with age. University graduates demonstrate greater awareness of substance addiction compared to other education levels. Students are the most socially sensitive occupational group, and middle-income individuals exhibit more consciousness in combating addiction, while lower-income groups require additional support. Findings indicate that substance use in workplaces leads to absenteeism, reduced productivity, and workplace accidents, negatively affecting efficiency and motivation. Social ties weaken, exacerbating personal and organizational issues. Substance use also results in depression, anger management problems, and sleep disorders, further straining family and social environments. These challenges amplify institutional problems, turning individual struggles into broader organizational risks. In conclusion, this thesis provides an important resource for the planning and implementation of strategic steps in combating addiction in the workplace and will guide future research and practice.