Aile hekimlerinin empati düzeyleri ile bireysel faktörlerinin yaşlı ayrımcılığı tutumuna etkisi: Samsun örneği
The effect of family physicians' empathy levels and their individual factors on ageism attitude: The example of Samsun
  1. Tez No: 718640
  2. Yazar: MUSTAFA BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Samsun ilinde görev yapan aile hekimlerinin yaşlı ayrımcılığı tutumlarını tespit etmek, hekimlerin empati düzeyleri ile yaşlı ayrımcılığı tutumları arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve sosyodemografik özelliklerinin yaşlı ayrımcılığı tutumlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankete dayalı, kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu çalışma 18.05.2021-18.08.2021 tarihleri arasında Samsun'da aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerine ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ile S.B.Ü Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'nde görev yapan aile hekimi asistanlarına uygulanmıştır. Toplamda 299 hekim çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Anketi Formu, Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ), Jefferson Hekim Empati Ölçeği (JSPE-HP) kullanılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It is aimed to identify the ageism attitudes of the family physicians that work in the province of Samsun, analyze the relationship between empathy levels, and ageism attitudes of the doctors and study the effect of socio-demographic characteristics on ageism attitudes. MATERIALS AND METHODS: This study which is questionnaire-based, crosssectional and descriptive feature has been conducted between 18 May 2021 and 18 August 2021 on family physicians who work in family health centers in the province of Samsun and family medicine residents who work in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Department of Family Medicine and University of Health Sciences Samsun Training and Research Hospital Family Practice Clinic. A total of 299 physicians have been included in the study. Socio-demographic Information Questionnaire, Ageism Attitude Scale (AAS), the Jefferson Scale of Physician Empathy (JSPE-HP) were used to collect data. The data have been analyzed by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 program.