8 haftalık halk oyunları çalışmasının görsel ve işitsel reaksiyon zamanları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of 8 WEEKS of folk dance studies on visual and reaction times
  1. Tez No: 718639
  2. Yazar: RUKİYE YASEMİN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KEMAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması; 8 hafta ara ile haftada iki gün uygulanan halk oyunları çalışmalarının, 15-45 yaş grubu gönüllü 13 Erkek, 19 Kadın toplam 32 sporcunun katılımıyla 8 haftalık halk oyunu çalışmalarının görsel ve işitsel reaksiyon zamanları üzerine etkilerinin araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Yapılan çalışmada https://new.cognitivefun.net/ ''internet uzantısından faydalanılmıştır. İstatistiksel Ölçüm 8 hafta yapılacak halk oyunları etkinliği öncesinde (ön test) ve sonrasında (son test) olmak üzere 4 farklı test alınmış ve istatistik veriler karşılaştırılmıştır. Tüm değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikleri SPSS istatistik programı ile (SPSS for Windows, sürüm 20.0, 2008, SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis work; It was planned to investigate and evaluate the effects of folk dance practices, which were applied two days a week with an interval of 8 weeks, on the visual and auditory reaction times of 8-week folk dance practices with the participation of 32 volunteers, 13 male and 19 female, in the 15-45 age group. In the study, the internet extension https://new.cognitivefun.net/ was used. Statistical Measurement Four different tests were taken before (pre-test) and after (post-test) folk dance activity to be held for 8 weeks and statistical data were compared. Descriptive statistics for all variables were made with the SPSS statistical program (SPSS for Windows, version 20.0, 2008, SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA).