A case study of culture and transadaptation of Shakespeare's Hamlet in Jawad al-Assadi's Forget Hamlet
Jawad al-Assadi nin'Forget Hamlet eserinde Shakespeare Hamlet eserinin kültür ve uyarlamaya ilişkin bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 718655
  2. Yazar: ALİ ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Shakespeare'in Hamlet, Danimarka Prensi ile Jawad al- Assadi'nin Forget Hamlet'i (başlangıçta Ophelia'nın Penceresi olarak adlandırılır) arasında bir karşılaştırma girişimidir. Shakespeare'in Hamlet, Danimarka Prensi ve Jawad al- Assadi'nin Unut Hamlet (Ophelia'nın Penceresi) oyunundaki önemli noktaları,iki oyun arasındaki benzerlik ve farklılıkları incelemeye calismaktadir. Çalışma her iki metindeki karakterlerin farklı ve benzer yönlerine odaklanmakta ve bu amaçla Jawad al- Assadi'nin yazılarında Shakespeare'in etkisini arastirma eğilimindedir. Araştırma ayrıca, Jawad al- Assadi'nin Shakespeare'in Hamletmetni alt üst ederek yazdigi yeni metinde, seyirciye Hamlet'i unutturmasini ve tiranlar, kana susamışlık ve taht gaspçıları hakkında düşünmesini gerektigini vurgulayarak, bunu nasıl başardığını da inceliyor. Jawad al-Assadi, farklı kültürler, gelenekler ve sosyal din kavramları nedeniyle Hamletin farkli yorumlama anlayışını ortaya koymaktadır. Çalışma, kültür ve miras alışverişi yoluyla milletler arasındaki boşlukları kapatmak için kutsal metinlerin daha fazla uyarlanmasının önünü açıyor. Çalışma, iki eseri kültür, olay örgüsü, tema, yapı, üslup ve karakter açısından ele almaktadır. Jawad al- Assadi Arap siyasi liderlerin çıkarları için kullandıkları slogan“Olmak ya da olmamak”şiarınin etkisiyle yıllarını sürgünde geçiren birçok kişiden biridir. Ilki eski rejim tarafından, ikincisi ise kendi istegi ileiki kez sürgün hayati yasamistir..“Hamlet'i Unut”yazdiktan sonra, dünyayı dolaşıp batıya ve doğuya Hamlet yerine Claudius tarafından temsil edilen barbarlara ve tiranlara odaklanmamız gerektiğini vurgulayarak,oyunu kulturel uyarlamasi ilesorgulatiyor. Forget Hamlet ile, ikincil karakterlere kendilerini ifade etmeleri gerektigini, Claudius ve dünyadaki tüm acımasız yöneticilere karşı, acı çektiklerini dile getirmeleri için eşit bir şans vermeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This study makes a comparison and contrast between Shakespeare's Hamlet, Prince of Denmark, and Forget Hamlet (initially called Ophelia's Window) by Jawad Al- Assadi. It explores the similarities and differences between the two plays. It shows the significant points in Shakespeare's Hamlet, Prince of Denmark, and Jawad al- Assadi's play, titledForget Hamlet (Ophelia's Window). The study focuses on the different and similar aspects of the characters in both texts, and for this purpose, it tends to view the influence of Shakespeare on Jawad Al- Assadi's writings. The study also examines how Al-Assadi succeeded in turning upside down the Shakespearean text,Hamlet,thus ordering the audience to Forget Hamlet and think about the tyrants, bloodthirstiness, and throne usurpers. Jawad Al-Assadi exposes different understandings of Hamlet due to different cultures, traditions, and social concepts of religion. The study paves the way for more adaptations of the sacred texts to bridge the gaps among the nations through exchanging cultures and heritage. The study renders the two works from the perspective of culture, plot, theme, structure, style, and character.“To be or not to be that is the question”is the slogan that the Arab political leaders exploited for their interests and Jawad Al-Assadi is one of many, who spent years in exile. He has been exiled twice; first, he was exiled by the former regime, and second, he chose to live in exile willingly. He roamed the world performing his“Forget Hamlet”asking the West and the East that we have to focus on the barbarians and tyrants represented by Claudius rather than Hamlet. Through Forget Hamlet, he aims at granting an even chance to the minor characters to express themselves and utter their suffering against Claudius and all brutal rulers around the world.