Organizational culture and job satisfaction: A case study of Iraqi organizations
Örgüt kültürü ve iş memnuniyeti: Irak örgütleri örneği
  1. Tez No: 861961
  2. Yazar: MUATAZ IBRAHIM NAJI AL JWEJANEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇETİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Örgüt kültürünün çalışan iş tatmini üzerindeki etkisini analiz etmek ilgi çekici bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Teorik olarak, örgüt kültürü çalışanlar arasındaki iş doyumunun derecesini etkileyebilir. İş tatmini önemlidir çünkü bir organizasyonun genel başarısını etkileyebilir. Çünkü çalışanlar örgütün başarısındaki en önemli faktördür. Irak kuruluşları, özellikle hastaneler, karşı karşıya oldukları zorluklardan biri olan kültürel çeşitliliğe sahiptir. Çalışanlarının iş doyumunu üst düzeye çıkarmak için çok çalışırlar. Bu çalışma, bir grup Irak hastanesinde örgüt kültürünün çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini test etmektedir. Çalışma, Irak'ta 3000'den fazla çalışanı olan üç ana hastanede uygulanmıştır. Bu çalışmanın verileri kısa bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Nüfus büyüklüğü 750 işçiydi. Bu çalışma için toplam katılımcı sayısı 283'tür. Bu çalışmanın bulguları, örgüt kültürü faktörlerinin iş tatmini yönlerinin çoğunluğu üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bulgulara göre, Irak hastanelerinde örgüt kültürünün çalışan memnuniyeti üzerinde önemli bir etkisi olabilir
Özet (Çeviri)
Analyzing the influence of organizational culture on workers' job satisfaction has emerged as an intriguing issue. In theory, organizational culture could affect the degree of work satisfaction among employees. Job satisfaction is significant because it can impact an organization's overall success. That is because the employees are the key factor in the organization's success. Iraqi organizations, especially hospitals, have cultural diversity, which is one of the challenges facing them. They work hard to achieve a high level of their employees' job satisfaction. This study tests the effect of organizational culture on employees' job satisfaction in a group of Iraqi hospitals. The study is applied to three of the main hospitals in Iraq that have more than 3000 employees. This study's data was gathered via a short survey. The population size was 750 workers. The total number of participants for this study was 283. The findings of this study revealed that organizational culture factors have a favorable and substantial influence on the majority of job satisfaction aspects. According to the findings, organizational culture might have a considerable impact on employee satisfaction in Iraqi hospitals.