Obezite hastalarında yeme bağımlılığı ve yeme davranış bozukluğu olan ve olmayanlarda dopamin nörotransmisyonun genetik, biyokimyasal açıdan değerlendirilmesi
Genetic, biochemical performance of dopamin neurotransmission in obesity patients with and without eating addiction and eating behavior disorder evaluation
- Tez No: 718669
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Obezite etiyolojisinde beslenme alışkanlığı ve sedanter yaşam dışında genetik, psikolojik ve hormonal birçok nedenin rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada obezitesi olan ve olmayan kişilerin yeme bağımlılığı ve/veya yeme bozuklukları ile dopamin, leptin ve opioid genlerindeki belirli polimorfizmler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya vücut kitle indeksi (VKİ) >30 kg/m2 olan 198 kişi ile VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that many genetic, psychological and hormonal reasons other than eating habits and sedentary life play a role in the etiology of obesity. In this study, the relationship between food addiction and/or eating disorders in people with and without obesity and certain polymorphisms in dopamine, leptin and opioid genes was investigated. Materials and methods: A total of 294 people were included in the study, including 198 people with a body mass index (BMI) >30 kg/m2 and 96 people with a BMI