Serum lipid seviyelerinin sağlıklı gebeler ve hiperemezis gravidarumu olanlarda karşılaştırılması
Comparison of serum lipid levels between patients with hyperemesis gravidarum and healthy pregnant women
  1. Tez No: 718668
  2. Yazar: SAIDA MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Serum lipidleri, gebeliğin devamında ve gebeliğin başlangıcındaki trofoblast invazyonu için anahtar hormonlarının sentezinde kullanılmakta veya bu hormonların üretiminde görev yapmaktadır. Yapılan birçok çalışmada hormonal durum, plasental fonksiyon, trofoblast invazyonundaki bozukluklar, immünolojik durum ve inflamatuar süreçler gibi birçok multifaktöriyel etken hiperemezis gravidarum (HEG) patofizyolojisinde rol oynamaktadır. Bu gerekçeyle çalışmamızda hastaneye ilk trimester döneminde başvuran hiperemezis gravidarumu olan gebelere ve sağlıklı gebelere serum lipid seviyeleri bakılması, HEG'li ve sağlıklı gebelerde serum lipid seviyelerinin değişip değişmediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eşleştirilmiş kohort şeklinde tasarlanan çalışmada Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine kasım 2021 - mart 2022 tarihleri arasında ilk trimester döneminde olan ve yaş için ±3 sene, CRL ölçümüne göre gestasyonel hafta için ±7 günlük tolerans seviyeleriyle birbirleriyle eşleştirilen hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerin ve poliklinğe kontrol amaçlı gelen sağlıklı gebelerin 1. trimester muayeneleri esnasında serum lipid seviyeleri (LDL, HDL, trigliserid, total kolesterol) karşılaştırılması planlanıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gebelerin total kolesterol, trigliserit, HDL ve LDL değerlerini karşılaştırıldığında, total kolesterol değerleri hiperemezis gravidarum grubunda (145,28±33,37); kontrol grubuna (163,11±29,32) kıyasla daha düşük saptanmıştır (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Serum lipids are used in the synthesis or production of key hormones for trophoblast invasion during pregnancy and at the beginning of pregnancy. In many studies, many multifactorial factors such as hormonal status, placental function, trophoblast invasion disorders, immunological status and inflammatory processes play a role in the pathophysiology of hyperemesis gravidarum (HEG). For this reason, in our study, serum lipid levels of pregnant women with hyperemesis gravidarum and healthy pregnant women who applied to the hospital in the first trimester were analyzed. The aim of the study is to examine whether serum lipid levels differ in pregnant women with HEG compared to healthy pregnant women. Materials and Methods: This prospective matched cohort was conducted on patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Kutahya Health Sciences University Evliya Chelebi Training and Research Hospital between Nowember 2021 and March 2022. The patients who were diagnosed with hyperemesis gravidarum in the first trimester were matched with the healthy pregnant women who applied to the clinic for routine evaluation in terms of age and gestational week based on crown rump length (CRL) values with tolerance levels of ±3 years and ±7 days, respectively. Serum lipid levels including LDL, HDL, triglyceride, cholesterol were analyzed and compared between the patients with HEG and the healthy pregnant women statistically. Results: The total cholesterol levels in the hyperemesis gravidarum group were (145.28±33.37) statistically significantly lower than the control group (163.11±29.32) (p=0.007).