Assessing the volunteer management of non-profit organisation and how it impact on overall operation
Kar amacı gütmeyen kuruluşların gönüllü yönetiminin değerlendirilmesi ve genel işleyiş üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 718690
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MOHAN NAMASIVAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sunderland
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşletme olgusunun tarihi gelişiminde yönetim, başarıda kilit bir faktör olarak düşünülmektedir. Bununla beraber, kâr amacı gütmeyen kuruluşların hem Türkiye'deki hem de dünyadaki önemi giderek artmakta ve etki alanlarını genişleterek daha işlevsel hale gelmektedir. Yönetim, organizasyonun bir bileşeni olarak, ticari kuruluşlar kadar kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından da kullanılmaktadır. Bunların sonucunda iş sektörünün en stratejik unsurlarından biri olan sürdürülebilir ve doğru yönetim, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için de önemli hale gelmiştir. Ayrıca tarih boyunca gönüllülük olgusu kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için önemini korumuştur. Gönüllülerin yönetimi, dünya çapındaki kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için başarının anahtarlarından biridir. Bu nedenlerle bu tezde, gönüllü yönetimini içeren kâr amacı gütmeyen kuruluşların yönetim tarzı araştırılmış, bunun genel faaliyet üzerindeki etkileri incelenmiş ve gönüllülük ile ilgili yönetimsel konular değerlendirilmiştir. Gönüllü yönetimi hakkında bazı araştırmalar mevcut örneğin Hager ve Brudney, Urban Institute adına (2004) yapılan çalışma. Bu çalışmada örgütsel özellikler ile gönüllüleri kaybetmeme arasındaki ilişkiyi araştırdılar. Bir diğer örnek olarak Yelda Erdoğan (2014) tezinde sivil toplum örgütleri gönüllü yönetimi yaklaşımlarını incelemiştir. Ancak Türkiye'de gönüllü yönetimi ve bunun genel işleyiş üzerindeki etkileri konusunda bir eksiklik olduğu anlaşılmıştır. Bu tezde, Türkiye kapsamındaki kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun gönüllülük ile ilgili yönetsel durumları göz önünde bulundurularak bu kuruluşun yönetim tarzının gönüllüler üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nitekim, Türkiye'de gönüllülerin yönetiminde daha yararlı, sürdürülebilir ve elverişli bir yönetim tarzına sahip bir yönetim yapısı için bir vesile olabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada nicel araştırmayı içeren birincil bir araştırma yürütülmesi gerekmekte. Bu sebeple, Türkiye'den kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda gönüllü olarak hizmet veren ve bu kuruluşlarda yönetici vasfıyla hizmet veren toplamda 22 katılımcıya ayrı ayrı anket uygulanmıştır. Ayrıca, bu çalışma, yönetsel konuları ve bunun kâr amacı gütmeyen kuruluşlardaki gönüllüler ve gönüllü operasyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the history of the development of business, management has been thought of as a key factor in success. However, nowadays, non-profit organizations have become more functional with constantly growing in importance and enlarging their sphere of influence both in Turkey and the world. Management as a component of the organisation is used by non-profit organisations as much as the business organisations. As a result of these, sustainable and accurate management which is one of the most strategic elements of the business sector, have also become important for the non-profit organizations. Besides, throughout the history, volunteerism has been keeping importance for the non-profit organisation. In addition, management of volunteers is one of the keys of the success for the non-profit organisations throughout the world. For these reasons, management style of a non-profit organisation which includes volunteer management investigated, how it impacts on overall activity analysed and managerial issues on volunteerism examined in this dissertation. There is some research about the volunteer management. For example Hager and Brudney on behalf of the Urban Institute (2004). They explored the relationship between organizational characteristics, and the retention of volunteers in their study. Also, Yelda Erdogan (2014) identified the place of volunteer management in the management structure of non-governmental organisations in her thesis. But, there is a gap about the volunteer management and its impacts on overall business in the scope of Turkey. In this project, it was tried to find out managerial issues on volunteerism in a non-profit organisation scope of Turkey as well as was defined the influences of the management style of non-profit organisation. Thus, it might be occasion for better management structure which is more profitable, sustainable and convenient management style to manage volunteers in Turkey. It needed to undertake a primary research which involves quantitative research. This research included a questionnaire separately to 22 participants who are volunteers in non-profit organisations and managers of non-profit organisations from Turkey. Further, this project aimed to examine the managerial issues and its influences on volunteers and voluntary operations of the non-profit organisation.