Sanayi politikaları ve teknoloji yönetiminin küresel ekonomiye etkileri: 1980 sonrası Türkiye analizi
The effects of industrial policies and technology management on the global economy: Analysis of Turkey after 1980
- Tez No: 718718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşme ekonomik, politik ve kültürel alanların yanında sosyal hayatın da hemen hemen tüm kademelerinde varlığını gösteren bir kavramdır. Kurumsal oluşumlar ve hatta kişiler dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan önemli bir gelişmeden etkilenmektedir. Günümüz dünyasında yaşanan olumlu veya olumsuz herhangi bir olay yakın-uzak fark etmeksizin tüm dünya ülkelerinde bir şekilde hissedilir olmaktadır. 21. Yüzyıl itibarı ile küreselleşme üzerine oldukça yaygın bir şekilde çalışmaların yapıldığı bilinen bir gerçektir. Teknolojik gelişmeler, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlar küreselleşmenin gelişmesinde rol oynamaktadır. Bu durum göz önüne alındığında meydana gelen değişim ve gelişim nedeniyle küreselleşme araştırmacılar tarafından ilgi gören konular arasında önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada literatür taraması ile ülkeler nezdinde öne çıkan sanayi politikaları ve tüm dünya uhdesindeki teknoloji yönetimi anlayışının küreselleşmeye olan tesirleri ortaya konulmuştur. 1980 sonrası Türkiye'de, sanayileşmede planlı döneme geçilmiş olduğundan; kalkınma planlarının etkisiyle Türkiye'nin küreselleşmesi incelenmiş, yapılan Analitik hiyerarşi süreci (AHP) ile sanayi politikaları ve teknoloji yönetimi kavramlarının sürece etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a concept that shows its presence in almost all levels of social life as well as economic, political and cultural fields. Institutional formations and even individuals are affected by an important development that occurs anywhere in the world. In today's world, any positive or negative event is felt in all countries of the world, regardless of near or far. As of the 21st century, it is known that there have been extensive studies on globalization. Technological developments, economic and social needs play a role in the development of globalization. Considering this situation, globalization has gained an important place among the subjects attracting attention by researchers due to the change and development seen day by day. In this study, with the literature review, the effects of industrial policies put forward by countries and the understanding of technology management in the world on globalization have been revealed. Since the planned period of industrialization has been passed in Turkey after 1980; The globalization of Turkey with the effect of development plans has been examined, and the effects of industrial policies and technology management concepts on the process have been tried to be explained with the Analytical hierarchy process (AHP).