An examination of diabetes policy in Turkey: A qualitative documentary analysis
Türkiye'de diyabet politikasının incelenmesi: Nitel bir doküman analizi
- Tez No: 718719
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Health, Health Care Management, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, Diabetes Mellitus'un dünya genelinde ölüm nedenleri arasında 9. sırada yer aldığını ve 2019 yılı itibariyle, yılda yaklaşık 2 milyon diyabet kaynaklı ölüm gerçekleştiğini bildirmektedir. Türkiye, diyabet prevalansının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Nispeten güçlü bir sağlık sistemine sahip olması ve diyabet ve komplikasyonlarının yönetimine ayrılmış önemli miktardaki bütçesi göz önüne alındığında, Türkiye'nin dünya çapındaki diyabet çıktıları açısından konumu açıklanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, bu tez Türkiye'nin diyabet politikasındaki başarısızlığını açıklayan politika faktörlerini incelemektedir. Walt ve Gilson'ın politika üçgeni çerçevesini kullanan bu tez, Türkiye Diyabet Programı 2015-2020'yi ve 2015-2018 yılları arasında gerçekleştirilen Diyabet Parlamentosu toplantılarının dökümlerini inceleyerek Türkiye'deki diyabet politikasının kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Bu tez, politika ve uygulama arasındaki geniş boşluğu, diyabet aktörleri arasındaki işbirliği eksikliğini ve Türkiye'nin ulusal diyabet programında sağlığın sosyal belirleyicilerinin yeterince tanınmadığını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin diyabet yönetiminde dikey yaklaşım benzeri, hastalık merkezli, tedavi odaklı ve grup temelli bir yaklaşımı benimsemesinin, diyabet politikasının başarısız olmasının altında yatan sebepler arasında olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO) reports that Diabetes Mellitus is the 9th leading cause of death globally, accounting for about 2 million annual deaths as of 2019. Turkey is one of the countries with the highest prevalence of diabetes. Turkey's position in diabetes outcomes worldwide needs explanation as it has a relatively strong healthcare system and allocates a significant budget to the management of diabetes and its complications. In this context, this thesis explores the policy factors explaining Turkey's failure. Using Walt and Gilson's policy triangle framework, this thesis presents a comprehensive analysis of diabetes policy in Turkey by examining Turkey Diabetes Programme 2015-2020 and the transcriptions of Diabetes Parliament meetings held between 2015-2018. The thesis reveals a wide gap between policy and implementation, the lack of cooperation among diabetes actors and inadequate recognition of social determinants of health (SDoH) in Turkey's national diabetes programme. Turkey's adoption of a vertical-like, disease-centred, treatment-focused and group-based approach in the management of diabetes may have contributed to the failure of its diabetes policy.