Relationship between e-reputation and stock performance: Evidence from Turkish Airline industry
E-itibar ve hisse senedi performansı ilişkisi: Türk Hava Yolları sektöründen kanıtlar
- Tez No: 718737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Borsa davranışının belirleyicileri araştırmacıları her zaman geniş çapta incelenmiştir, ancak bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ve günlük olarak değişen kamu verilerinin mevcudiyeti yeni araştırma alanları yaratmıştır. Bu çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) işlem gören 2 havayolu şirketinin hisse senedi fiyatına 2 değişkenin etkisini analiz etmektedir. Değişkenler aşağıdaki gibidir; (1) şirket twitter hesabından veya işlem gören hisse senedi adından bahseden herkese açık tweet'ler, (2) şirket veya hisse senedi adıyla ilgili Google arama hacmi. 34.152 tweet üzerinde manuel etiketleme, karar ağaçları ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak semantik analiz yapılmıştır. Ayrıca şirketlerin hisse isimlerini içeren 78.866 tweet 6 ay boyunca geleneksel yöntemlerle analiz edildi. 2,5 yıllık bir süre boyunca bahsi geçen 2 şirket ve hisse adları hakkında Google arama hacmi incelenmiştir. Günlük hisse tweet beğenilerinin, günlük hisse senedi değişimi ve günlük işlem gören hisse senedi hacmi ile orta düzeyde pozitif korelasyona sahip olduğu bulundu. Semantik tweet'ler, hisse senedi performansı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermedi. Google Trendler için, şirket payı araması, bir havayolu şirketi için günlük hisse senedi hacmi ile orta düzeyde pozitif bir korelasyona sahipken, şirket adı araması, başka bir havayolu şirketi için günlük hisse senedi kapanış fiyatı ile düşük pozitif korelasyona sahipti. Ve son olarak, iki şirketin Twitter Etkinlikleri, Google Arama Hacimleri ve Hisse Senedi performansları arasındaki korelasyon, belirgin bir endüstri trendi olup olmadığını ve şirketin itibarı ile hisse senedi performansının birlikte hareket edip etmediğini görmek için analiz edildi. Her üç platform için de cevap evetti.
Özet (Çeviri)
Determinants of stock market behavior have always interested researchers and has been studied widely, however development of information and communication technologies and availability of daily fluctuating public data created new areas for research. This study analyzes impact of 2 variables on stock price of 2 airline companies which are traded at Istanbul Stock Exchange (BIST). Variables are followings; (1) public tweets mentioning company twitter account or traded stock name, (2) Google search volume about the company or its stock name. Using manual labeling, decision trees and deep learning techniques semantic analysis has been performed on 34,152 tweets. Aside that 78.866 tweets mentioning companies' stock names has been analyzed for the duration of 6 months using conventional methods. Google search volume about mentioned 2 companies and their stock name was studied for the period of 2.5 years. It was found that daily share tweets likes has moderate positive correlation with daily stock change and daily traded stock volume. Semantic tweets displayed no statistically significant correlation with stock performance. For Google Trends, search for company share has moderate positive correlation with daily stock volume for one airline company and search for company name had low positive correlation with daily stock close price for another airline company. And lastly correlation between two company's Twitter Activities, Google Search Volumes, and Stock performances were analyzed to see if their was any apparent industry trend and whether company's reputation and stock performance move together. For all three platforms the answer was yes.