Bir kültürel diplomasi aracı olarak Erasmus programı: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
Erasmus program as a cultural diplomacy tool: The case of Kırşehir Ahi Evran University
  1. Tez No: 718736
  2. Yazar: BURAK ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İçerisinde yaşadığımız 21. yüzyılda, çağın getirdiği teknolojik yenilikler, anlık iletişimin büyük kitlelerce erişilebilir olması, sivil toplumun sahip olduğu gücün artması, insanların demokrasi, insan hakları, özgürlüklere dair bilincinin artması gibi sosyal değişimler uluslararası ilişkileri de büyük ölçüde değişmeye, modern çağa ayak uydurmaya mecbur bırakmıştır. Uluslararası ilişkilerde ve diplomaside, geçmişte daha sıklıkla başvurulan sert gücün, sıcak çatışmaların, mali ve sosyal yaptırımların, baskı, zorlama yöntemlerinin terk edilmekte olduğu görülmektedir. Benzer şekilde ulus- devlet ve ulus-ulus ilişkilerinde otoriter, sert yaklaşımlar gittikçe sonuç vermez hale gelmiştir. Günümüzde uluslararası ilişkiler geçmişe kıyasla daha toplum ve insan merkezli, yumuşak güç, kamu diplomasisi, kültürel diplomasi odaklı yaklaşımlarla yürütülmektedir. Küresel çapta belirli bir ekonomik ve siyasi güce sahip olan Avrupa Birliği de özellikle 2000'li yıllardan sonra kültürel diplomasi ve kamu diplomasisi faaliyetlerine hız vermiştir. Avrupa Birliği'nin eğitim, gençlik, kültür, sanat alanlarında büyük çaplı ve çok uluslu programı Erasmus, kültürel diplomasi uygulamasının başarılı bir örneğidir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin Erasmus programı yoluyla yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetleri, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nden programa katılan öğrenci ve akademik personelle görüşülerek incelenmiştir. Program katılımcısı öğrenci ve akademik personele, Erasmus programlarına ilişkin açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Yöneltilen sorular ile, Avrupa Birliği'nin program katılımcıları üzerinde olumlu imaj oluşturma amacının ne ölçüde gerçekleştiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Örneklem olarak Erasmus programından yararlanmış 10 öğrenci ve 10 akademik personel seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century we live in, social changes such as the technological innovations brought by the age, the accessibility of instant communication to large masses, the increase in the power of civil society, the increase in people's awareness of democracy, human rights and freedoms have brought international relations to change to a great extent and to keep up with the modern age. In international relations and diplomacy, it is seen that hard power, conflicts, financial and social sanctions, pressure, and coercion methods, which were used more frequently in the past, are being abandoned. Similarly, authoritarian, and harsh approaches in nation-state and nation-nation relations have become increasingly ineffective. Today, international relations are carried out with more society-centered approaches, soft power, public diplomacy, and cultural diplomacy-oriented approaches compared to the past. The European Union, which has a certain economic and political power on a global scale, has accelerated its cultural diplomacy and public diplomacy activities, especially after the 2000s. Erasmus, the large-scale and multinational program of the European Union in the fields of education, youth, culture, and arts, is a successful example of cultural diplomacy. In this study, the public diplomacy activities carried out by the European Union through the Erasmus program were examined by interviewing the students and academic staff from Kırşehir Ahi Evran University. Open-ended questions about Erasmus programs were asked to program participant students and academic staff. With the questions posed, it was tried to understand to what extent the purpose of the European Union to create a positive image on the program participants was achieved. As a sample, 10 students and 10 academic staff who benefited from the Erasmus program were selected.