Essays on product failures and firm financial performance
Ürün başarısızlıkları ve firma finansal performansı üzerine denemeler
- Tez No: 643121
- Danışmanlar: PROF. DR. NUKHET HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Birçok endüstride başarısız ürünlerle karşılaşabiliyoruz. Bu tez çalışmasında, otomotiv, gıda, tüketici elektroniği, kozmetik, telekomünikasyon ve havayolları dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde başarısız ürünlerin firmaların piyasa değeri ve piyasa riski üzerindeki etkilerini belirleyen faktörler incelenmiştir. Spesifik olmak gerekirse, ilk çalışmada“Ürün Sona Erdirme ve Firma Piyasa Değeri,”firmaların ürünlerini piyasadan temelli çekme (ürün sona erdirme) duyurularının piyasa değeri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bulgular önemli görüşler sunmaktadır. İlk olarak, ürün sona erdirme duyuruları hem kısa hem de uzun vadeli hisse senedi getirilerini olumsuz etkilemektedir. İkinci olarak, ürünü sona erdirme nedeni yeni ürün geliştirme gibi olumlu firma motivasyonları ile ilişkilendirildiğinde kısa vadede pozitif hisse senedi getirilerine yol açmaktadır. Üçüncü olarak, ürün sona erdirme nedeni ticari başarısızlık gibi negatif gelişmelere dayandığında uzun vadeli hisse senedi getirilerini daha da negatif yönde etkilerken, sebepler endüstriyel gelişmelere (firmanın kendi kaynak yetersizligi yerine) temellendirildiğinde uzun vadeli hisse senedini getirilerini pozitif etkilemektedir. Son olarak, firmaların yüksek pazarlama becerileri, ürün sona erdirme duyuruları ile kısa vadeli (uzun vadeli) hisse senedi getirileri arasındaki ilişkiyi pozitif (negatif) olarak etkilemektedir. Bu bulgular, pazarlama kararlarının firma piyasa değeri üzerindeki etkilerine odaklanan literatür için önemlidir. Literatüre katkısı açısından vii bakıldığında, bulgular (1) daha önce araştırmalara konu olmayan ürün sona erdirme olgusuyla ilgilidir ve (2) hem kısa hem de uzun vadeli hisse senedi getirileriyle bağlantılı kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, firmaların inovasyon kapasitelerinin kısa ve uzun vadeli borsa getirileri üzerindeki etkileriyle ilgili kanıtlar sunmaktadır. Firmaların pazarlama stratejileri açısından bakıldığında, bulgular yöneticilerin ürün durdurmanın neden oldugu finansal zararları azaltmak için yaptıkları açıklamalarda durma nedenini vurgulayabileceklerini ileri sürmektedir. İkinci çalışmada,“Innovatif Ürünlerin Geri Çağırılması ve Firma Finansal Performansları: Firma Piyasa Değeri ve Sistematik Olmayan Risk,”inovatif ürünlerin geri çağırılmasının hem firma piyasa değerindeki (kısa ve uzun vadeli) hem de piyasa riskindeki (sistematik olmayan hisse senedi riski) değişimler incelenmiştir. Bu araştırma bazı ürün geri çağırma ve innovasyon ile ilgili faktörlerin inovatif ürünlerin geri çağrılması ile firma piyasa değeri ve piyasa riski arasındaki ilişkiyi etkileyebileceğini savunuyor. Bulgular geri çağrılan ürün sayısının çok olmasının ve hasarın/hatanın taşıdığı olası riskin büyüklüğünün kısa vadede negatif etki yarattığını göstermektedir. Gönüllü ürün geri çağırmalar uzun vadede gönüllü olmayan ürün çağırmalara kıyasla daha düşük hisse senedi getirilerine yol açmaktadır. Dahası, sonuçlar ürün geri çağırma süresinin borsa getirilerini olumsuz yönde etkilediğini, sistematik olmayan riski artırdığını göstermektedir. Son olarak, inovasyon türü kısa vadede borsa getirilerini pozitif yönde etkilemektedir. Bu bulgular hem akademisyenler hem de yöneticiler için önemlidir. Akademisyenler için, ürün geri çağırma süresi, inovatif ürünün pazarda bulunma süresi ve inovasyon türü hem ürün geri çağırma hem de inovasyon literatürünün geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Yöneticiler için ise, bu faktörlerin firma piyasa değeri ve sistematik olmayan hisse senedi riski üzerindeki rollerini göstermek açısından önemlidir. Yöneticilerin ürün geri çağırma stratejileri bu faktörlere bağlı olabilir. Dahası, ürün geri çağırma süresinin ve/veya hasarın/hatanın taşıdığı olası riskin büyüklüğü bu viii tür stratejilerin geliştirilmesinde kilit rol oynayabilir. Ayrıca, yöneticiler firmaların nakit akışları dengesini ve yeni marketlere başarılı şekilde girip girememe becerilerini tayin edebilmeleri için sistematik olmayan hisse senedi risk rakamlarına büyük önem verirler. Inovatif ürününlerini geri çağırma kararı alan yöneticiler, stratejik olarak sistematik olmayan hisse senedi risk rakamlarını temel alarak, firmalarının gelecekteki nakit akış istikrarlarını ve yeni pazar fırsatlarını öngörebilirler.
Özet (Çeviri)
Product failures are commonly experienced across different industries. In this dissertation, the factors that determine the effects of product failures on firm market value and firm risk are examined in various industries including automotive, food, consumer electronics, cosmetics, telecommunication, and airlines. In the first essay, we study“Product Discontinuation and Firm Market Value,”the effect of firms' product discontinuation decisions on their markets. The findings offer important insights. First, product discontinuation announcements negatively influence both the short- and long-term stock returns. Second, product discontinuation announcements are linked to positive firm motivations such as new product development leads to positive stock returns in the shortterm. Third, product discontinuation announcements with negative reasons, such as product or commercial failures, receive a higher weight and negatively affect the long-term stock returns. Fourth, product discontinuation announcements that provide a reason associated with the firm's resources or strategies (firm-specific announcements) result in lower stock returns compared to those that state a reason linked to particular industry (industry-specific announcements) in the long-term. Finally, firms' high marketing capabilities positively (negatively) affect the relationship between the product discontinuation announcements and the short-term (the long-term) stock returns. These findings have significant implications for iv both the literature that focuses on the impact of marketing decision on firm market value and firms' marketing strategies. For the literature, the findings (1) are related to the understudied phenomenon of product discontinuation and (2) offer evidence linked to both the short- and long-term stock returns. Moreover, they provide evidence regarding the effects of the firms' innovation capacities on their short- and long-term stock market returns, which are missing in the literature. For firms' marketing strategies, the findings suggest that managers can emphasize the discontinuation rationale in their announcements to lessen the financial losses from their product discontinuation decisions, and subsequently build a reputation as a successful innovator. In the second essay,“Innovative Product Recalls and Firm Financial Performances: Firm Market Value and Unsystematic Risk,”I study the change in both firm market value (i.e., the short- and long-terms) and firm risk (i.e., unsystematic equity risk) due to innovative product recalls. This essay argues that the certain recall- and innovation-related factors may influence the relationship between recalls of innovative products and firm market value and firm risk. The findings show that recall volume and recall severity exerted a negative effect in the short-term. Recall severity also positively influences the long-term stock returns. Voluntary recalls, on the other hand, lead to lower stock market returns compared to involuntary recalls of innovative products in the long-term. Furthermore, the results indicate that recall time negatively affects stock market returns in the long-term while it positively associated with increases in unsystematic risk. Lastly, innovation type positively affects the stock market returns in the short-term. These insights are of great interest to both researchers and practitioners. For researchers, as contingency factors, recall time, innovative product life, and innovation type may contribute to the development of both recall and innovation literature by serving as boundary conditions. For managers, it is important to show the roles of these conditions on firm market value and v unsystematic equity risk. Managers' recall strategies may in fact depend on these conditions. Indeed, they can create strategies where the recall time and/or recall severity play key roles on developing such strategies. Moreover, managers pay great attention to the unsystematic equity risks, which often signal the firms' capabilities to stabilize their cash flow and enter new businesses. They can strategically rely on unsystematic equity risks due to innovative product recalls to predict the stability of their firms' future cash flow and evaluate the opportunity of new businesses.